Emocijų kontrolė, ar ji įmanoma?

Emocijų kontrolė, ar ji įmanoma?

views
14

Skambios frazės

Dažnai girdžiu skambius pasisakymus, kad gyvenimas priklauso tik nuo taves. Kad išmok kontroliuoti savo emocijas ir būk savo gyvenimo šeimininku. Tik dažnai neįsisąmoninama, kad “kontroliuok emocijas” tai turima omeny: užgniaušk jas, neduok joms pasireikšti, ignoruok jas, elkis taip, kad jos nepasireikštų, priimk tik tokias, kurios tau parankios. Iš esmės labai gražus planas, labai ambicingas planas, labai pageidaujamas planas.

Truputis mokslo

Elementarus (paprastam mirtingajam suprantamas) neuromokslas sako, kad žmogaus “buferinė” atmintis/sąmonė neturi tokių resursų, kad suvaldyti galvoje tiek saveikaujančios informacijos. Ir tuo labiau sąmoningai iš išorės priimame tik labai mažą procentą info. Daugiau, daug daug daugiau jos priimama nesąmoningai. Tai jau čia prapuola galimybė būti šeimininku apie kokį vyksta kalba, nes sąmoningai nežinai, kas varsto tavo namų duris. Tačiau šeimininkauti galima ir nekontroliuojant agresyviai. Sako, kad geras kontolierius/vadas pasitiki savo pavaldiniais, kuriuos išugdė ir nuolat ugdo.

Emocijų kontrolė, propaguojami būdai.

Žinoma, galima gerinti savo “ekosistemos” kokybę formuojant ją nusibrėžtomis gairėmis, bet tik ne ignoravimo, saviapgaulės, neigimo būdu. Nors galima ir taip. Bet kam daryti netinkamai jei jau žinai, kad tai netinkama?

Yra kiaušinių, kurie bando pergudrauti vištą ir įgyti kontolę teigdami, jog nekontrolė ir yra kontrolė. Arba gudriau paslėpta kontrolė yra ta tinkama kontrolė. Maždaug būna protingesni už save.

Yra technikų, kurios nuramina mintis, bet jų aš nepatyrinėjęs, neturiu ką pakomentuoti.

Praktika

Studijuojant save ir emocijų apraiškas, gimė įdėja, kad jei valdyti/kontroliuoti esu nepajėgus, tai gal geriau įvaldyti. Nes tiesiog priimti yra baisiai sunku, didelis psichologinis krūvis. O įvaldyti – kažkas panašaus kaip su banglente pasigauti bangą ir bandyti nenukristi. Kaip tai atrodytų?:

  • pastebėjimas, kad kažkas pradeda vykti;
  • emocijos atpažinimas;
  • nusiteikimas/pasiruošimas kas būna, buvo ir galimai bus emocijai atėjus;
  • pagalba sau (atitinkamai pagal emociją): atliepimas, atjauta, rūpestis, supratingumas sau;
  • leidimas emocijai pasireikšti tiek kiek jai to reikia;
  • adaptyvūs būdai jai pasireikšti visuomenėje, nes pvz. negali pykčio metu pulti mušti kitų.

Taigi, gal geriau ne kontoliuoti, nes kontrolei priešinamasi? Gal geriau įvaldyti techniką ir jos pagalba pasileisti su banga?

P.S. Kai teks gyvenime susidurti su šia tema, prisimink, Simonology yra straipsnis apie susibičiuliavimą su savo emocijomis. Grįžk paskaityti vėl ir vėl.

Susiję Simonology straipsniai:

Rekomenduojami straipsniai:

Kaip vertinate šį straipsnį?

Norėdami įvertinti, spustelėkite žvaigždę!

Parašykite komentarą

Related Posts

Close Menu