Gėda – baikščiausia ir paslaptingiausia iš emocijų.

Gėda – baikščiausia ir paslaptingiausia iš emocijų.

views
127

Nu ką, liko ir paskutinė bazinė emocija – gėda. Paskutinė jei nuspręsiu nerašyti apie džiaugsmą.

Gėda

Su kuo jums siejasi gėda? Man siejasi su paslaptimi. Gėda yra sinonimas veiksmažodžiui slėpti. Kai gėdyjatės, slepiate žvilgsnį. Kai gėdyjatės, norite prasmegti skradžiai į žemę. Kai gėdyjatės, gniaužiate pasekmes viduje, kurios išlenda per raudonį. Iš gėdos mes meluojame 😉 Taigi gėdą galite prilyginti ego apnuoginimui. O berašant gimė mintis, kad gėda tai intymu. Gėda saugi pasitikėjime. Gėda yra gležna, silpna, ieško priglobsčio, užuovėjos, saugumo. Gėda tai šiltesnė emocija. Todėl jei kategorizuojate blogas ir geras emocijas, blogos: liūdesys, pyktis, baimė, tai gėda kažkur apie vidurį.

Kodėl gėda?

Gėda būna tada kai nepataikote į kažkokį standartą. Gėda kai apsikvailinate. Aprėkiate visai nekaltą žmogų, o visuomenės nuostatos sako, kad aprėkti reikia kaltininką. Jūs suklydote. Gėda būna užkalbinti tau patikusį žmogų, nes: nežinai ar pataikysi į jo pokalbių, interesų temą; nes prieš žmogų nori pasirodyti geresnis nei esi, bet pasąmoningai žinai, kad daug esi paslėpęs. Tam puikiai tinka mano straipsnis apie pasirinkimą būti atviru 😉 Gėda, kad nepavyko, kas pagal standartą turėjo pavykti. Gėda rodyti savo poeziją, kūrinius, išradimus, emocijas, mintis, jausmus jei jie nepataiko į standartą. Gėda – tai kas neįsipaišo į standartą.

Iš kur atsiranda gėda?

Jei pastebėsite net kūdikiai jau moka gėdytis. Geras pavyzdys, kai išdykaujate ir nutaisote sugėdinantį veidą, kūdikiai rankytėmis užsidengia veiduką ir nusuka galvytę, žiūri iš padilbų. Ir palaipsniui mes išmokstame gėdytis vis daugiau. Jei vaikiukai lakstėm nuogais pimpaliukais ir putytėm, tai jau truputi paaugę, jei ne su tėvų pagalba, tai savaime išmokstame gėdytis nuogumo. Pradžiai berniukams keista kodėl mergaitės neturi tynio wynio, o mergaitėms keista kas čia per kraniukas, kurio jos neturi. Nei vieni, nei kiti neatitinka standarto. Užtenka pasišaipyti ir atsiranda gėda. Pimpaliukai ir putytės pasislepia triusikėliuose. Na ir taip gėdos emocija subtilėja iki tokio lygio, jog pasidaro gėda užsisegus mėlyną varlytę eiti į pokylį, o ne raudoną, nes penktadieniais pagal etiketą tik raudonos.

Gerosios gėdos savybės

Gėda kartais švelniai ir subtiliai praneša, kad galimai pjauname grybą ir laikas ištraukti galvą iš šiknos ir apsidairyti 🙂 Gėda tokiose situacija verčia atsinaujinti, praplėsti požiūrį, pasikoreguoti, tapti subtilesniu. Čia labai geras pavyzdys žmonėms, kurie prasileidžia su aprangos mada 😀 Keistis nebūtina, bet…..

Sąmoninga gėda taip pat yra pasilinksminimo šaltinis. Stad up, komedijos, tai atvirai išreiškiami ir subtiliai pateikiami gėdingi dalykai, kurie mums leidžia atpalaiduoti suvaržymus ir palakstyti nuogom putytėm ir pimpaliukais po rugių laukus. Sako, kad mokėti pasijuokti iš saves yra intelektualaus žmogaus savybė. Ane Olegai? 😉

Žalingos gėdos savybės

Tai nuolatinė kritika, patyčios 🙁 Sistemingas gėdinimas kuria nepilnavertiškumą, saviplaką, saves žalojimą, baimę. Todėl jei matote gatvėje baikštų, kvailai atrodantį, greitai akim bėgiojantį ir besistengianti būti nematomu žmogų, galima spėti, kad jam teko didelė gėdinimo dozė. Jis taip norėjo iš gėdos išnykti, kad beveik tapo šešėliu. Tie, kas tikit krikščioniškom vertybėm, “tėvas griežtas kaip kumštis”, “mama geriausiai žino ko reikia vaikui”…… pagalvokite, kad tam naudojate nuolatinę kritiką ir verčiate ne žydėti, o trauktis ir išnykti.

Taškai ant i

Ir pabaigai. Geriausias gėdos priešnuodis yra ” MAN POXUI” 😀 Juokauju. Žiūrėkit, poxui naudokit atsargiai kaip vaistą, kad per daug neatpalaiduotų. Nes paskui atsivers kanalizacijos čakra ir vaikčiosite su kvapeliu ir rudu šleifu. Bet blogiau būtų jei jūsų poxui taptų abejingumu ir nepadėtumėt silpnesniam atsistoti, kai jam to reikia. Gėda – mūsų kasdienė palydovė, tik sunkiau pastebima, nes jos paskirtis slėptis 😉

Kaip vertinate šį straipsnį?

Norėdami įvertinti, spustelėkite žvaigždę!

Parašykite komentarą

Related Posts