Geranoriškumas, žmogaus natūra ar požiūris?

Geranoriškumas, žmogaus natūra ar požiūris?

views
50

Kuris laikas tenka susidurti su šia tema. Ir šį savaitgali teko susidurti net su trim atvejais, tik iš kitos pusės. Nesugalvoju dabar greitai antonimo geranoriškumui. Pavadinsiu anti geranoriškumu.

Anti geranoriškumas

Sekmadieni ir pirmadienio ryte pamąsčiau, kodėl iškyla problemu būti geranorišku. Kokie mano pastebėjimai šia tema.

Taigi geranoriškumui trukdo: nuoskaudos; negeba susitvarkyti su savo būsenom emocijom; asertyvumo ir atsainumo painiojimas; kompetencijos trūkumas.

Nuoskaudos

Esu rašęs šia tema, tai kas norit truputi apsišviesti apie nuoskaudų poveikį ir struktūrą, paskaitykit praėjusį straipsnį.

Kaip geranoriškumą veikia nuoskaudos? Tenka girdėti išsireiškimus: “žiūrėsiu nuo šiol tik saves”; “niekas nevertas mano…”; “reikia žiūrėti tik saves”; “žmonės blogi aplinkui”; “pažiūrėk kokie šiais laikais žmonės”; “dėl saves”; “sau”; “aš iskaudintas/a”….. Taigi, garuojant praeities nuoskaudoms, sunku dabartyje realizuotis. Dažnai esame linkę nemalonius dalykus ignoruoti, išstumti, užmiršti. Kažkas buvo blogas su jumis, gynyba – atsiriboti, atstumti, nuneigti, pamiršti, jei yra noras ir galimybė atkeršyti. Arba naujas trendas populiariosios psichologijos “niekas tau neprivalo būti geras” ir tokį požiūri priimti. Čia potencialus saves nuskriaudimas jei vadovausimės vienpusiškai. Vidus sako: “tas gaidys/ė mane įskaudino”, o jūs tai arba nuneigiate arba save nuskriaudžiate su protingu posakiu. Ir taip iš kur tada geranoriškumas, kai garuoja neišspręstos nuoskaudos?

Emocinė deprivacija

O, dabar aš šūstras, turiu naują mandrą žodį. Deprivacija. Psichologiniais terminais, tai neturėjimas. Ir labai čia tinka šis žodis. Aš nenoriu jausti, nenoriu turėti jausmų, nes jie mane skaudina. Po nuoskaudų dažnai apsišarvuojame, kitaip sakant apšarvuojame savo jausmus, kad jie neskaudintų. Aš negaliu jausti savo jausmų, o ką jau kalbėti apie kito žmogaus jasumų prisilietimą, priėmimą. Juk jei aš bijau, nenoriu, nesusitvarkau, negebu susitvarkyti su savo jausmais, tai ką kalbėt apie tavo. Pasilaikyk juos sau! Aš atvirai, bet nesąmoningai tau transliuoju, kad aš pats nesugebu, tai iš kur pas mane geranoriškumas tavo atžvilgiu. Aš šioje vietoje esu elgeta. Man reikia viso supratingumo, geranoriškumo. Ir šiuo metu aš galiu tik imti, bet ne duoti. Duoti galiu tik garuojančias savo nuoskaudas jei tau tinka.

Asertyvumas

Dar vienas naglas žodis Simonology žodyne. Turėjau labai gerą paskaitą Žmogaus studijų centre, kurią dėstė Edita Dereškevičiūtė apie asertyvumą. Vertėtų paklausyti. Asertyvumas moko diplomatijos su savimi ir išore. Kaip mandagiai ir konstruktyviai pasakyti NE, nubrėžti savo ribas neužgaunant kito. Subtilus, protingas griežtumas ir savo vidinės sistemos branginimas.

Tačiau tenka pastebėti, kad šis dalykas maišomas su atsainumu, atžarumu. Čia kaip beždžionei duodi akinius ir ji jau save laiko protinga. Čia kaip Simonology išgirdo mandrą žodį ir jis jau guru. Taigi asertyvumas nesipyksta su geranoriškumu. Atsainumas nėra geranoriškumas ir tuo labiau saves gerbimas ir saugojimas. Tai veikiau saviizoliacija. Todėl norint išmokti konstruktyviai pasakyti NE, teks pasimokinti.

Geranoriškumo nekompetencija

Dažnai su tuo visi susiduriame duodami patarimus. Ar iš geranoriškų paskatų ar galvodami, kad iš geranoriškų, bet vis dėl to iš savanaudiškų paskatų. Gal dėl kontrolės ir nesaugumo poreikio. Ir tai vadiname geranoriškumu. Maždaug “aš jam norėjau gero” arba “aš geriau žinau ko jam reikia”. Anglakalbiai turi baisiai gerą posakį tam, gaila neprisimenu, bet skamba maždaug taip: “prisiliesdamas prie svetimo žmogaus vidaus būk atidus ir mandagus su juo, nes nežinai su kuo ir ką jam reikia išgyventi”. Lietuviškai skamba paprasčiau, labiau mužikiškai: “nedalink patarimų kol jų neprašo”. Abu posakiai man geri. Nes kai būnu jautrus, tinka angliškas, kai būnu piktas – lietuviškas pats tas saldainiukas atsiboksuot nuo geradario.

Reziume

Ir man skaudu ir kelia pašaipą, kai siekiama kažko su atviru rodymu, kad man poxui ant taves. Maždaug jei tau netinka, tai tavo problemos. ŠaunOliai su tokiu požiūriu! Pirmyn užkariauti Takeshi pilį! Kausime!

Toks tas sunkiai pasiekiamas ir kartu minkštas, saldus kaip cukraus vata geranoriškumas.

Kaip vertinate šį straipsnį?

Norėdami įvertinti, spustelėkite žvaigždę!

Parašykite komentarą

Related Posts

Close Menu