Gyvenimo modeliai, kuriuos mums sukuria. Kodėl?

Gyvenimo modeliai, kuriuos mums sukuria. Kodėl?

views
19

Buvo ilgas savaitgalis, turėjau progą pabaigti skaityti, praversti knygą: Claude M. Steiner “Scenarijai, kuriais gyvena žmonės”. Blemba, paveikė mane šita knyga. Buvo toks transakcinės analizės specialistas Eric Berne, tai šioje knygoje daug jo minčių sudėta. Atradau bendramintį, tai gaila kad jis jau prieš 50 metų miręs kanadietis.

Knygos tema

Knygos tema, kaip nuo pat gimimo yra formuojami vaikai, kurie užauga ir kaip jiems per auklėjimą suformuojama gyvenimo linija. Pabrėžiu suformuojama. Kodėl man tema artima? Nes dėl tam tikrų priežasčių gyvenimą pradėjau didele dalimi priešingai nei auklėjo. Prisimenu kaip poliklinikoj daktarė sakė (man buvo kokie 5 metai), kad šitas labai stiprus vaikas. Tai spėju čia ne apie fizinę galią sakė, bet apie sveikatą. Nes max su štanga nuo krūtinės tik 102 kg esu paspaudęs. Ir iki 27 svėriau 75kg. Žodžiu davė pasaulis sveikatos daryti daug ką priešingai. Tikriausiai nedaugelis tėvų norėtų tokio vaiko.

– Simai, susitvarkyk kambarį!

– Kodėl?

– Kaip tai kodėl? Nori kad žiurkių atsirastų?!

Mintyse: – Ką tu čia kalbi, kokių žiurkių? Nuo kada žiurkės atsiranda kambariuose? Tikriausiai turėčiau sysių, kakų vietoj daryti ir palikinėti maisto likučius ant žemės ir dar baisiau.

Nelogiška ane?

Ir dažnai mano galvoje sukdavosi mintys, kad nesąmonė, nelogiška, neteisinga, kodėl.

Darželyje pietų nemiegojau. O kodėl, jei aš nenoriu? Juk nedašusdavo vaikui, kad kiekvieno noro nepatenkinsi ir yra bendra tvarka. Tai atsimenu statydavo nepaklusniuosius su triusikais ant palangės, kad gatve einantys žmonės matytų. Ir dar dėdavo juodą tašką ant kaktos, nes tipo kažkoks blogas esi. Bet aš vis tiek nemiegodavau.

Mokykloj irgi daug klausinėjau kodėl. Tai gesindavo su blogais pažymiais. Tekdavo prisigesinti. Nes per savo tiesos įrodinėjimą vienuoliktoj klasėj paliko matematikos pataisų. Matkė sekėsi gerai iki kol nepradėjo daužyti kumščiu į stalą ir rėkti kaip aš nesuprantu ir liepti perrašinėti iš pradžių į juodraštį, paskui į švaraštį. Ir jeigu švaraštis nepatikdavo, tai vėl iš naujo. Tai šioje vietoje, galvoje užtrumpino laidus ir matkės nebesupratau. Kai gaudavau kontrolinio rezultatus, vartydavau pažymį spėliodamas ar čia kuolas ar gal netyčia septyni. Nuo šiol skaičiavimus gyvenime daro jaunesnysis brolis. Aš dabar kaip Henry Fordas, nedarau kas ne mano kompetencijoj 😀

Henry Ford

Brandesnis amžius

Berne rašė, kad daugelis žmonių į brandų amžių ateina net nesusivokdami, kad jie vykdo jiems įdiegtą auklėjimo misiją. Univeras, darbas, gera žmona/vyras, vaikai, galbūt verslas, namas, kelionės į šiltus kraštus. Ir visa tai ok, tik gaila, kad ne savo galva. Viena iš didesnių auklėjimo pasekmių man būdavo seksizmas. Na pvz, moteris neprieina pirma. Kodėl? Nes ji moteris? Na ir kas? “Ai tu nenormalus, netikras vyras!”. Blemba, skaudėdavo kaip pacanėliui. Bet vis tiek būdavo kodėl. Susipažinau, kas tas tikras vyras. Nu ne, aš jau geriau būsių netikras, atsisakysių tų privilegijų. Atsiklausiau ir “aš moteris”. Ok, tikros moterys tegul tikriems vyrams. Sėkmės geriant šeimyninį šampaną, kai vyras geria degtinę, o moteris putoja 🙂

Tinderis

Patinderinu dabar, kadangi atsisakiau tikro šeimos modelio. Bet neatsisakiau vaiko, kurio pats norėjau. Tai nuo tikros šeimos skiriamės tik, kad auginam atskirai, kas antrą dieną keičiamės.

Žodžiu jin & jang, marsas ir venera modelis vis atsinaujina per kartas. Užsistatęs, kad rodytų panas tik nuo 26, tai seneli……nieko beveik naujo. Naujo dabar tik, kad 20% moterų nezapadlo pačiai save finansiškai išsilaikyti. O visa kita: vyras turi pirmas žengti žingsnį, vestuvės, tas vienintelis per amžių amžius, visur kartu, kad suprastų, būtų vyriškas, “aš seno sukirpimo”, vyras turi rūpintis…. Ei, o kodėl?

Nes……, daug atsakymų. Nuo obuolių rinkėjų akmens amžiuje iki kvantinės fizikos ir hormonų šiais laikais. Tūkstantis ir viena priežastis kaip palaikyti važiuojantį traukinį.

Kiti pavyzdžiai

Prisimenu, kaip vienas kunigas per krykštynas pasakė, kad tėvai ir vaikai niekada nebus lygūs, net kai suaugę. Pagalvojau, kad: “Senas pirdžiau, o bent gali paaiškinti kodėl ar tiesiog? Dažniausiai taip ir yra. Kai su kodėl prieini akligatvį, tai atsakomybė persikelia į dangų ir: “Dievo keliai nežinomi, o aš tik įrankis ir Dievas kalba per mane”. Tai tokį įrankį dedu į sandėlį ir pas tokį kunigą į bažnę neisiu. Nes girdėjau Teheranas sugriežtino įstatymą ir visiškai nuneigė moterų teises, nes Koranas taip sako. Tai neduok Dieve su tokiu įrankiu 😀 Perfuratorius sakyčiau 😀

Teheranas, Irano sostinė

Dar vienas

Prisimenu, kai Airijoj dirbau pagalbiniu statybose, tai vienas darbų vykdytojas man nedavė darbo ir tokiam dieduliui nedavė darbo sakydamas: “Šis dar per kvailas, kad suprastų, o šitas per senas, kad pakeistų savo mąstymą”. Puiki įžvalga. Mes visą gyvenimą taip betonuojam tą vienintelį prilipusį modelį, kad nueinam viena kryptimi ir negalime nieko pakeisti. Prisimenu tuos pasakymus ir dabar ir anksčiau: “O seniau, mūsų senelių laikais, tai žmonės buvo laimingesni, nuoširdesni.” Iš kur žinai? Kas tau taip sakė? Kryžiuočių laikais skersdavo ir degindavo kaimus, tai nežinau, kurie čia buvo nuoširdesni, o kurie laimingesni. Jei dabar atlėktų vokiečiai ir sudegintų Jonavą, nepagalvotum, kad anksčiau buvo geriau. Na arba, kai valstiečiai prisidarydavo po dešimt vaikų, neturėdavo jų kaip išmaitinti, aprengti, todėl atiduodavo bajorams į lažą. Dabar daugelis vaikučių sėdi sau šiltai darželiuose, kai tuo tarpu, anksčiau penktą ryto eidavo basi ganyti žąsų ir sekiodavo karves, kad galėtų įlipti į jos šūdą, kad pasišildyti kojas. Nes batų tai neturėjo.

Tai gal vertėtų pamąstyti?

Tai gal vertėtų pamąstyti prieš praveriant burną kažką sakyti, nes gali būti, kad tavo galvoje tik skamba kažkieno aidas, bet ne žinojimas?

Pabaigai

Žakas Fresco kažkada sakė, kad žmonės iš tiesų nieko nekuria, jie tik patobulina esamą. Tai pritariu jam. Bet įlipant į kažkieno primestus gyvenimo rėmus, tai tobulinimas nevyksta taip pat. Ir į tą pačią kunigėlio per krikštynas temą. Dievas davė galvą, kad galvoti, o ne tik maistą į burną įsidėti. Tai mielas monsinjore, darai nuodėmę negerbdamas dievo dovanos ir transliuodamas sugedusio radijo imtuvo transliacijas per savo įrankį, galvą.

Kaip vertinate šį straipsnį?

Norėdami įvertinti, spustelėkite žvaigždę!

Parašykite komentarą

Related Posts

Close Menu