Įkyrios mintys. Ar reikia atsikratyti?

Įkyrios mintys. Ar reikia atsikratyti?

views
139

Vienas Simonology skaitytojas, pseudonimu JT savo komentaruose klausė kaip atsikratyti įkyrios minties. Per savo psichologinę “karjerą” supratau, kad bent jau man nesigauna galvoje nešiotis vieno recepto. Bet kas man neblogai gaunasi, tai bendraujant su žmogumi atrasti jo būdą arba pateikti savo patirčių ir pamąstymų. Kitaip sakant, žmogaus psichika yra labai subtili. Net jei ir visi mes žmonės turim panašių bruožų, panašią raidą ir terpę, vis tiek kiekvienas adaptuojam pagal save. Man patinka ne dalinti patarimus, o siūlyti atkreipti dėmesį į tai ką aš pastebiu. Taigi, įkyrios mintys, ką aš žinau apie jas.

http://kazukauskas.lt/eile-norintiems/

Įkyrios mintys

Tyrinėjant save, man susidarė įspūdis, kad kažkuriuo atveju mūsų psichikai svarbu įsivardinti situaciją, jausmą, būseną, daiktą ir t.t. Nors pasąmonė ir veikia nesąmoningai, neįvardintai, bet ji turi bruožų, pagal kuriuos mes galime apibūdinti, įvardinti. Taigi ir su terminu įkyrios mintys. Jis turi prasmę mūsų suvokimui. Įkyrus – neatstojantis, lendantis, reikalaujantis dėmesio. Tai supratus ateitų šioks toks patvirtinimas, įvardinimas. Siunčiama žinutė iš vidaus gautų patvirtinimą, gautų tai ko nori ir kažkokia amplitude turėtų aprimti. Įkyrus buvo pastebėtas, gavo ko norėjo.

Sekantis etapas

Kuomet jau pastebėtas, įkyrus norėtų (metaforiškai tariant) būti suprastas kodėl jis įkyrus. Šioje vietoje reiktų suprasti, kad tiesioginė žinutė ne visada neša tiesioginę informaciją. Nes pastaroji gali būti sulipdytą iš daug kitų priežasčių. Ką turiu omenyje? Duosiu pavyzdį iš savo gyvenimo. Po vieno išsiskyrimo su mergina aš iki apsivėmimo (hiperbolizuoju) gromuliodavau (ruminuodavau) galvoje mintis apie ją. Ir pirminė to žinutė man buvo, kad taip yra dėl netekties, išsiskyrimo. Atrodo tai suprantama ir viskas kaip ir aišku, turėtų palengvėti. Problema – praradimas. Reiktų jį kažkaip kompensuoti. Pabandžius, pakrapščius, įvykdžius kažkokią kompensaciją įkyrumas nedingo. Nes netektis čia buvo tik ledkalnio viršūnė. Po vandeniu skendėjo 90 proc. kitų dalykų.

Kas slėpesi?

Įkyrios praradimo mintys nešė daug kitų povandeninių žinučių. Pagalvojau, kad vieni išsiskyrimai man lengvai praėjo, o va šitas kažkodėl ne. Pradėjau lyginti kodėl. Ir to pasekoje atsirado tokių įžvalgų kaip vaikystės traumos, neigiamos gyvenimiškos patirtys ir netinkamos jų įveikos, kas sąlygojo nepilnavertiškumą, nerimą, perfekcionizmą, sieki būti geresniu, kad mane mylėtų, sąlyginę meilę, saviplaką, savikritiką…… Ir visa tai susipynė į vieną giją, kas buvo įkyri mintis. Įkyri mintis, kuri norėjo būti išnarpliota ir suprasta kodėl ta netektis man tokia sudėtinga.

Įveikos būdai

NLP

NLP daro procesą minčių ir įsitikinimų keitimą. Specialistas jūsų išsiklausinėtų, “išardytų jus dalimis” ir pasiūlytų daug įveikos būdų atskiriems įsitikinimams. Aplipdytų juos įveikos būdais ir kompensuotų. Taip įkyrios mintys apsloptų arba nusloptų. Arba pasiūlytų galvoti, kad ši įkyri nera įkyri.

Kognityvinė elgesio terapija

Kognityvinė elgesio terapija (KET) dirba panašiai. Ji taip pat jus išardytų, padėtų suprasti psichikos veikimo schemas, pritaikytų adaptyvesnių metodų, kurtų teigiamesnių patirčių ir keistų įsitikinimus.

Savianalizė, psichodinaminė terapija

Ji taip pat gilintųsi, aptartų, iškalbėtų, pasidalintų, išjaustų. Ir tuo būdų psichika kažkaip viduje persiskirsto, surandą išėjimo būdą. Kaip vyksta procesas dar nesu iš nieko girdėjes. Tiesiog yra įrankiai, jais naudojamasi ir suveikia.

Praeina savaime

Populiarus pasakymas – laikas užgydo žaizdas. Toks būdas taip pat yra. Ar jis labai kokybiškas….? Aš juo nepasitikiu, nes neadaptyvūs įveikos mechanizmai prikuria klaidingų įsitikinimų, kurie vėliau iškreipia gyvenimo matymą. Yra ir būdas nekreipti dėmesio. Tai psichika irgi susitvarko savaip. O ar tas savaip būdas jums bus priimtinas…..?

Mano įveikos būdai

Aš asmeniškai taip pat analizuoju. Kartais įkyri mintis neša trumpą žinutę ir ją greitai išeina patenkint. Kartais tai visa raizgalynė ir užtrunka kelis metus. Tačiau nereiktų nerimauti, kad tai nuolatinė būsena. Kasdienybėje pilna intervencijų, trigerių, dirgiklių, kurie nori nenori nukreipia dėmesį kitur. Įkyri mintis grįžta tuomet, kai jūsų protas neužimtas.

Analizė

Taigi aš analizuoju, išsitraukiu rašymo pagalba pasąmonės turinį ir žiūriu kas užkoduota žinutėje.

Įvardinimas

Mane mano psichoterapeutai, jų buvo trys, plius kokie 5 dėstytojai, išmokino įsivardinti. Įsivardinti emociją, būseną, reikšmę. Taigi aš realiai suprantu ką man reiškia žodis įkyrus. Jį supratus, kaip ir minėjau atsiranda aiškumas, lengviau orientuotis. Lengviau užsikabinti ir nuo kažko pradėti.

Lūkestis

Mano naujas, asmeninis atradimas, tai yra supratimas ko aš tikiuosi iš darbo, kurį atliksiu. Tarkim jei jaučiu liūdesį. Jei lūkestis yra visiems laikams išrauti liūdesį iš savęs, tai jau yra melas sau. Ir visas projektas nesuveiks. Jei aš tikiuosi pašalinti įkyrią mintį irgi 50/50, kad suveiks. Bet va jei aš duodu sau užduotį suprasti kodėl man kyla įkyri mintis……. Tą aš jau galiu padaryti, nes žinau savo galimybių ribas. Jei aš užduodu lūkestį suprasti įkyrią mintį 100 proc., tai ir vėl užkraunu sau per sudėtingą užduotį. Bet jei nusprendžiu, kad seksiu eigą ir matysiu kuriame etape įkyri mintis man pakeliama ir matysiu, kad man užtenka, tai yra reali užduotis. Taigi man lūkestis yra svarbu.

Eigos suvokimas, patirtis

Šis dalykas man taip pat padeda nepalūžti. Aš grįžtų į praeitį, prisimenu savo panašias patirtis, jų įveikos, išbūvimo epizodus ir man maždaug nusipiešia vaizdas. Ką galimai patirsiu, kaip galiu jaustis, kas vyksta tokioje būsenoje, ką pasiekiau, kokie rezultatai, kokie fiziniai pojūčiai, kokios galimos emocijos? Aš turiu kažkokį žinojimą ko tikėtis ir kaip nusiteikti.

Darbas

Na ir su visa ta ekipuote vyksta darbas. Nes su plika subinyte tikrai sunku išbūti sudėtingomis sąlygomis. Tad skaitytojo JT atveju, manau, jį žudo pats įkyrumas, įkyrumo prasmė, esmė. Kitaip sakant neduoda atvangos ir ramybės. Nors tokia įkyrumo prigimtis, tačiau, manau, galima apmažinti jį iki patogaus intensyvumo, tinkančio darbui su juo. Intensyvumo, kuris leis komfortabiliau būti aiškinantis ką neša žinutė ir ką reikia padaryti. Sėkmės!!

Kaip vertinate šį straipsnį?

Norėdami įvertinti, spustelėkite žvaigždę!

Parašykite komentarą

Related Posts

Close Menu