Jautrumas. Nepageidaujama savybė?

Jautrumas. Nepageidaujama savybė?

views
60

Pradėsiu šią temą nuo trumpo anekdoto.

Veda karves į skerdyklą ir viena klausia kitos:

– Klausyk, brangioji, tu čia pirmąkart? Kita atsako:

– Tai ne bl**t, antrą.

Jautrumas

Aš asmeniškai pats esu jautrus. Jautrus detalėms, aplinkos pokyčiams, žmonių veiksmams, jautrus mane pasiekiančiai informacijai, pastabus, turiu skvarbų matymą, filtruoju ką sako, jaučiu atmosferą. Kartu su tuo eina taip pavadinkime receptoriai. Kad įžvelgt detales, pagaut kampą reikalinga skvarbi sensorika.

Jautrumas – apkrova gyvenime?

Pagalvokite apie karves.

Jautresnis = nervingesnis? Jautresnis = gležnesnis? Jautresnis = silpnesnis? Jautresnis = dirglesnis? Jautresnis = komplikuotesnis? Jautresnis = bailys? Nes juk šiame priešiškame pasaulyje, kur reikia kovoti už būvį jautruoliams ne vieta. Čia reikia būti užsigrūdinusiems. Turėti storą oda, kad negandos taip nekamuotų. Būk stiprus, stipri. Kovok, nepasiduok, neverk, siek, lipk, stenkis. O su jautrumu…..būsi tiesiog per silpnas. Ar tikrai?

Jautresnis = nervingesnis?

Greičiausiai kalbama apie kantrybę. Kantrybę suprantame kiek galime kentėti. Kantrybės riba priklauso nuo to kiek galime kentėti. Pridėsiu. Įžvalgumas ir plačios įsisąmonintos pažiūros stipriai praplečia kantrybę. Turbūt daugelis girdėjot posakį “ko toks jautrus?”. Tai kad žmogus yra nervuotas, priklauso nuo daugelio užkulisinių dalykų. Kokia jo aplinka, kaip su juo elgiamasi, kaip jam sekasi dirgiklių įveika, kokie jo įsitikinimai. Jautrumas, kuris traktuojamas kaip nervingumas, čia pasireiškia kaip greitai žmogus užfiksuoja dirgiklį. O kaip jis su tuo pasielgs, tai jau minėtų aplinkybių pasekmė. Ir taip, tie kurie greičiau užfiksuoja dirgiklį ir gyvena nepalankiomis sąlygomis bei išmokę neadaptyvią informaciją….. Taip jie anksčiau ištransliuoja neadaptyviai. Bet nereiškia, kad tie kas nepajunta netransliuoja to vėliau ar mažiau pastebimais būdais.

Jautresnis = dirglesnis?

Šis kontekstas manyčiau yra apie patiriamą įtampą. Įtampos reguliavimo ir įveikos būdai taip pat didele dalimi priklauso nuo aplinkos ir ugdymo. Jautruoliai lengviau ir greičiau pajaučia. Vieni susitvarko, kiti ne. Susidaro įspūdis, kad jautruoliai yra nuolatinėje įtampos būsenoje. Sakyčiau jautruoliai yra nuolatinėje matomoje įtampos būsenoje. Nejautruoliu įtampa pasiskirsto mažiau matomai: antsvoris, lėtumas, lagas, silpna orientacija ir t.t. Tačiau dirgiklių apdirbimo būdai būdingi tiek vieniems tiek kitiems. Ir kas nemoka….. Stebėkit savo kūną, ten gerai matosi nepaskirstytos įtampos. Ir vien tik masažais, šokoladu ir seksu nepaskirstyti. Reikės daugiau. Reikės naujų programų galvoje.

Jautresnis = gležnesnis? Jautresnis = silpnesnis?

Šioje vietoje veikiausiai kalbama apie patirtis ir fizines galias. Labai aiški kombinacija jautrumo ir top fizinio pajėgumo yra sportininkai, atletai. Paminėsiu jautriuosius, kurie rodo geriausius rezultatus ir paneigia jautrumo kaip gležnumo mitą. Iškart imsiu kovinį sportą, kuris mūsų supratimu su jautrumu nieko bendro neturi. Floyd Mayweather, Conor Mcgregor, Israel Adesanya, Mike Tyson, Vasyl Lomachenko. Gaila moterų kovinio sporto nežiūriu, tai neturiu moteriškų pavyzdžių. Bet kad ir Dalia Grybauskaitė, nežinau ar šią moterį kas nors norėtų pavadinti gležna. Bet reagavimo ji turi daug. Gležnumas tampriai priklauso nuo diegiamų standartų ir sėkmingų patirčių (jei žmogus neturi neįgalumo). Jeigu ugdymo metu netransliuojamos žinutės, kad tu nepajėgus ir jei nepriskiriamos per sudėtingos užduotys, kurios nužudo. Tuomet žmogus mažiau pralaimi ir rečiau susigūžia.

Jautresnis = bailys?

Taip, žinojimas ir sprendimo priėmimas užtrunka. Impulsas trunka daug trumpiau. Ir veikiausiai čia kalbama apie tuos kurie dvejoja, ilgai svarsto atsisako. Per gyvenimą teko matyti pavyzdžių, kur po tam tikrų įvykių drąsuoliai tiesiog nebegali grįžti į tą pačią veiklą. Arba grįžta bet nesėkmingai. Ir tikriausiai taip pat kalbama apie išsigandusius žmones. Tai jie nėra jautruoliai, tiesiog jų gyvenime vyrauja nesaugumas. Ir noro veltis į papildomą nesaugumą….

Jautresnis = komplikuotesnis?

Na kaip sakant, jei nori vairuot Lamborghini, atitinkamai ir reikės priežiūros. Jei užtenka 77 kw dyzeliuko su mechanine pavarų dėže ir atsukamais langais…. O jei rimtai, tai kalbam apie dvejopą komplikuotumą. Komplikuotumą su nervingu, dirgliu, išgasdintu, nepajėgiu žmogumi, tai taip – sudėtinga. Jei kalbame apie žmogų, kurio nesuprantame ir kuris verčia pasukti galvą? Tada taip, jis komplikuoja, apsunkina jums situaciją. Juk taip visi norime paprastumo.

Reziume

Man dažnai sako, jog iš manes sklinda pasitikėjimas, ramybė. Na bet viduje tai vyksta atominis karas. Dažnai galvoju kiek ilgai laikys širdis, virškinimo sistema, kraujotaka, ar smegenys neištirps. Viduje veikia nesaugumo, nepasitikėjimo, atstūmimo programos. Ir jautrumas pasireškia tame, kad aš visa tai jaučiu ir žinau. Gal geriau, neujaust ir nežinot? Nežinai ir neskauda. Tai va ir klausimas ar geriau būti karve ir nežinoti, kad eini į skerdyklą? Ar būti karve ir žinoti kur eini, su galimybe “pasitepti slides”? Ir pasisekė tiems, kas esat Indijos karvės 😉 Todėl visi taip lekia ten ramybės ieškot 🙂

Kaip vertinate šį straipsnį?

Norėdami įvertinti, spustelėkite žvaigždę!

Parašykite komentarą

Related Posts

Close Menu