Kai jautiesi sutrikęs. Kaip būti?

Kai jautiesi sutrikęs. Kaip būti?

views
67

Kilo mintis, kad kelias į laimingesnį gyvenimą veda per savęs supratimą. Kai vidiniai žmogaus procesai nėra tokie nesuvokiami ir netampa gąsdinantys iš nežinomybės. Mus kasdien apima tam tikros būsenos ir kad jos neatrodytų tokios nesuprantamos, nerimą keliančiomis. Kad nekiltų vidinis nepasitenkinimas jog tai ne vietoj ir ne laiku. Kad nors ir apėmus, sukilus tokiai būsenai mokėtume būseną atpažinti, apdirbti ir prie jos prisitaikyti. Nusprendžiau šiandien aptarti trikdančią būseną, kai jautiesi sutrikęs.

Kai jautiesi sutrikęs

Ką dažniausiai darome tokioje būsenoje? Bandome ją nustumti į šalį. Kodėl? Nes jau pats būsenos pavadinimas sako, jog nesupranti kas darosi. O kai nesupranti kas darosi, imi nerimauti. O kai imi nerimauti, pasidaro nemalonu. Kai pasidaro nemalonu, nori, kad tas nemalonu dingtų, greičiau praeitų, o geriausiai, nori įgyti įmunitetą, kad tai niekad nebepasikartotų.

Kaip galima elgtis kitaip?

Jei žinojimas ramina, prasklaido nežinojimo nerimą, tai visai vertėtų sužinoti. O sužinojus išsiugdyti ir taikyti tai kasdienybėje. Vėliau tai tampa automatine psichikos programa ir gyvenimo kokybė pagerėja. Čia kaip su automobiliais. Anksčiau šviesas ir valytuvus reikėdavo įjungti pačiam, dabar tai jau automatizuota. Tai ir apėmus būsenai, kai esi sutrikęs, išdirbta automatizuota programa įsijungs pati ir atliks nemažai darbo savaime. Pabandykime įsivardinti kaip jautiesi kai esi sutrikęs.

Įsivertinimo technika

Aš asmeniškai rašau į mobileko užrašinę ateinančius žodžius, kurie kyla iš šios būsenos. Pabandom.

Gėda, nestabilus, nesaugus, pajautrintas, dirglus, skubotas, chaotiškas, netaktiškas, vengiantis, suirzes, nesupratingas. Ką galima toliau daryti su tuo ką užsirašėte?

Pamatyti bendrą vaizdą

Bendro vaizdo pamatymas padeda įsižeminti, suprasti kaip tiksliai yra. Nereikia tiesiog užrištomis akimis eiti per tamsų mišką ir trankytis galva į medžius arba karštligiškai bėgti slėptis. Žinojimas suteikia delikatumo kaip su tuo elgtis ir nuramina. Taigi.

Gėda

Normalu ir įprasta, kai sutrikus būna gėda. Kai sunervina, būna pikta. Kai palieka – liūdna. Kai nuvilia – šlykštu. Taip ir sutrikus būna gėda. Tai normali, viena iš reakcijų. Kai jau žinai, kad gėda ir dėl ko gėda, gėda truputi mažiau, nes šioje gėdoje nėra nežinojimo baimės kodėl. Gėda tiesiog, nes esi sutrikęs, nežinai kaip elgtis, galimai sau kvailai atrodai.

Nestabilus

kai būni sutrikęs, būni nestabilus. Savaime suprantama reakcija. Nes kai būni sutrikęs, nežinai kur pasiduoti. Kai nežinai kur pasiduoti, jautiesi nestabilus. Kai žinai kodėl jautiesi nestabilus (nes esi sutrikęs), tavo galva įjungia rėžimą “sulėtink tempą”. Kai sulėtini tempą, nuimi stresą ir turi lengvesnes sąlygas sukontroliuoti stabilumą.

Nesaugus

Kai jautiesi pasimetęs, nežinai ką daryti ir kur dėtis, papuoli į neatrastas žemes. Juk saugiau eiti žinomais keliais kur mažiau iššokančių netikėtumų. Kai suvoki jog tai dėl pasimetimo, sulėtini tempą, įsižemini ir susijungia galvoje procesai, kuriuos mokeisi per gyvenimą, kad užtikrinti sau saugumą. Situacijos įsivardinimas iššaukia procesus. Būti nesaugiam kai nežinai kodėl jautiesi nesaugus – baisiau nei būti nesaugiam ir žinoti priežastį ir turėti pasirinkimą kaip su tuo elgtis.

Pajautrintas

Taip, normalu jaustis pajautrintu, kai esi pasimetęs. Organizmas strese, nes šiuo metu nėra aiškių programų, gairių kaip toliau pravedinėti savo kasdienybės filmą. Yra toks posakis baimė dėl baimės. Kai jau žinote, kad jautrumas nėra be priežasties, atsigaunate po nežinojimo šoko ir jau galite imtis veiksmų. Įsivardinimas taip pat ištraukia konkrečias, galbūt sąmoningai nesuvokiamas ankstesnes patirtis, kurios imasi veiksmų kaip stabilizuoti padėtį. Stabilizuojant padėti jautrumas mažėja.

Skubotas

O skubotas esate todėl, nes apima panika ir vidiniai procesai skuba atrasti atsakymus kaip toliau elgtis. O skuba, nes nesaugu nesuprantant, nežinant. Ir kai jau žinai, kad žinai jog papuolei į sumaištį, darai mums visiems gerai žinomą ir nesąmoningai išmoktą veiksmą: “sustok, apsidairyk, pasitrauk truputi į šalį nuo audros, pažiūrėk iš šono ir ramiai pradėk galvot kaip tinkamai veikti.” Įsivardinimas ir suvokimas vėlgi sujungia išmoktas savipagalbos programas. Taip sakant, sumaištyje jūs išsigryninat kas padės susitvarkyti situaciją.

Reziume

Kitus įvardintus dalykus paliksiu jums apibūdinti patiems. Netgi smagu būtų į komentarus gauti jūsų pamąstymus ir įveikos pasiūlymus bei jūsų patirtis.

JEI MANOTE jog tai labai komplikuota, tai žmonės kurie pradeda groti su akordeonu, kuriame reikia spaudyti ir juodus klavišus ir baltus klavišus ir suspausti ir ištempti ir spaudyti tuos juodus mygtukus ir žinot kur kokį pirštą padėti…..Žodžiu labai komplikuota. Bet gi nereikia iškart. Vienas klavišas per kartą. Ir jei pajusite to malonumą, panorėsite ir antro klavišo. O galiausiai jūs jau įgudęs savireguliacijos ekspertas. Sėkmės augime 😉

P.S. Kadangi esu sutrikęs, pasinaudosiu šios būsenos privalumais ir netaisysiu gramatinių klaidų ir labai netikrinsiu ar tekstas pakankamai rišliai išdėstytas ir suredaguotas. Tai va, žinokit. Provokacija geras dalykas. Ji sutrikdo žmogų ir pasirodo jo normalumai, nes tobulumai išsiblaško 😉

Kaip vertinate šį straipsnį?

Norėdami įvertinti, spustelėkite žvaigždę!

Parašykite komentarą

Related Posts

Close Menu