Draugas pasipasakojo, kad kelias dienas iš gyvenimo konteksto jį išėmė nerimas dėl pasaulio įvykių. Pasisakė, kad susirūpinęs svarstė scenarijus kaip pasielgtų jei Lietuva patirtų karinę agresiją.
Suprantu, kad ir daugiau žmonių patiria nerimą dėl galimų scenarijų apmąstymų. Ir darau prielaidą, kad tokių pamąstymų tikslas yra surasti nusiraminimą savyje.
Jaučiu norą pasidalinti savo asmeninėmis patirtimis kovojant vidines kovas su nerimu. Stebint save per paskutinį pusmetį, baimės emocijos intensyvumas manyje krito tikriausiai dviem trečdaliais. Ką turiu omenyje? Baime aš vis dar jaučiu, tik ji ne tokia naikinanti ir trumpesnė, todėl ilgesnį laiką būnų ramesnis.
Pirmas žingsnis
ir tikriausiai svarbiausias pradžios dalykas yra suvokimas. Ne ignoravimas, ne racionalizavimas, ne užkeitimas, o suvokimas. Suvokimas ne situacijos, o savo reakcijų ir vidinių procesų, kaip jie reaguoja į situaciją.
Svarbu suvokti, kad mes ieškome sprendimo menamai, dar neįvykusiai ir neaišku ar įvyksiančiai situacijai. Kodėl svarbu tai suvokti? Tai suvokus, turėtumėte suvokti, kad aiškaus sprendimo nebus. Todėl, kad situacija gali vystytis į visas puses ir neapibrėžtais būdais. Kiekvienam teiginiui gali būti paneigimas, kiekvienam paneigimui naujas sprendimas.
Tokioje būsenoje psichika įmasi tam tikrų įveikos strategijų: užgniaužimo, ignoravimo, užkeitimo, perkėlimo, dėmesio nukreipimo, slopinimo, ruminavimo, minčių kontrolės arba nuvijimo ir t.t.
Kai kuriems šios strategijos pavyksta, o kai kuriems ne, tretiems, dažniausiai pasitaikantiems, panaudojus užslopinimo metodus, tai išlenda per psichosomatiką, prastą miegą, susierzinimą, nepaaiškinamas nuotaikas, sprendimus, elgesį ir t.t.
Antras dalykas
kurį svarbu suprasti, kad mūsų psichika visada imsis veiksmų, kas mums atrodys aktualu, svarbu, grėsmė saugumui. Mūsų pasipriešinimas tik dar labiau parodo psichikai, kad vidinis konfliktas turi didelę reikšmę. Iš kitos pusės strategija nuvertinti taip pat sukelia konfliktą, kurį psichikai svarbu išspręsti.
Taigi atkreipkite dėmesį, kad tiek nespręsdami, tiek spręsdami mes sureikšminame įvykį. Papuolame į ciklą ir nusiraminsime tik pasikeitus situacijai arba mūsų psichikos dėmesį patraukus reikšmingesniam reiškiniui. Todėl vėl ir vėl ieškosime išeities iš nemalonios būsenos ir taip išsekinsime savo psichinius resursus.
Yra atrastos veiksmingos savo vidinių procesų stebėjimo ir liudijimo taktikos. Jos nei sprendžia, nei vengia. Jos stebi, liudija, įsisavina, kaip veikiame tam tikromis aplinkybėmis prie tam tikrų emocinių fonų. Mūsų dėmesys nukreiptas ne į sprendimą, o į tai kaip mes į tai reaguojame ir su tuo būname.
Šiuo būdu mes nepapuolame į uždarą ciklą ir leidžiame situacijai išsieskaluoti iki sekančio karto. Stebėdami mes per save praleidžiame situaciją, pajaučiame nemalonius pojūčius, pastebime kokios mintys kyla ir mokomės. Mokomės ne buti nepažeidžiami, ne išmokti niekada nebijoti, o mokomės SAVĘS. Tokiu būdu nepapuolame į uždarą ciklą, kuris vis kartojasi ir kartojasi. Tokiu būdu nepasmerkiame savęs užslopintoms nekontroliuojamoms išraiškoms.
Praktinė patirtis parodė, kad per save perleidimo išbuvimo epizodai trunka trumpiau nei uždari ir atsikartojantys ciklai, kurie išsekina emociškai. Ta pati praktinė patirtis rodo, kad per išbuvimo epizodus mes mokomės ir tą informaciją panaudojame per sekančius sukrėtimus. Išmokta informacija mus ramina. Mes esame informuoti, kas galimai nutiks. Koks bus emocinis ir fizinis pojūčiai. Kokios mintys tuomet apsireiškia. Kaip mes reaguojame į tai ir kaip galimai elgiamės. Tuomet kuriasi nauji įveikos mechanizmai, kurie negalėjo pasireikšti, nes mes priešinomės, supresavome, neleidome vykti, stabdėme procesą. Mes vis labiau ir plačiau susipažįstame su baime ir jos poveikiu mums. Mes vis labiau adaptuojame save priėmimui, išbuvimui ir santykiui su tuo. Su tokia mąstysena ir tokioje būsenoje mes galime išlikti labiau veiksnūs ir gyventi panašų kasdienį gyvenimą, kurį gyvenome iki įvykio.
Apie tai, apie emocinio intelekto lavinimą, pasiruošimą tam, metodus, praktikas rašau savo naujoje knygoje. Pasidalinsiu savo per beveik dešimt metų sukaupta patirtimi, praktikomis psichologijos srityje. Knygoje atrasite mano asmeninių gyvenimo nutikimų, kurie galbūt rezonuos su jūsų ir taip bus lengviau perimti mano mintis ir praktikas. Jei jums tai aktualu, kviečiu registruotis į knygos išleidimo renginį. Nuoroda čią https://www.emocijudirbtuves.lt/emociju-valdymas-knyga