You are currently viewing Kaip suvaldyti emocijas?

Kaip suvaldyti emocijas?

views
35

Dar vienos Simonology skaitytojos prašymu rašau apie tai “kaip suvaldyti emocijas?”. Esu jau apie tai rašęs savo tinklaraštyje, bet gal prieš kokius metus. Šiandien informacija manyje pasipildžiusi, atsinaujinusi, tad pažvelgsiu į tai dar labiau suvirškintai.

Tai kaip suvaldyti emocijas?

Mano patarimas būtų paprastas – susidraugaukit su jomis. Ir tuom visas rašinys galėtų būti užbaigtas. Tačiau susidraugaukit yra tik ledkalnio viršūnė, o visas to aiškinimas yra po vandeniu.

Pirma pradėsiu nuo žodžio valdyti. Atkrepsiu jūsų dėmesį į tai, kad žmonių psichika yra labai arba pakankamai imli ką į ją dedate. Valdyti emocijų mes negalime. Negalime bent jau taip kaip įsivaizduojate. Negalime valdyti sąmoningai, tiesiogiai. Emocijos yra reakcijų išraiška. Tai kaip jus įtakoja išoriniai veiksniai (aplinka, kitų žmonių elgesys, ….) ir vidiniai veiksniai (savijauta, gaivališkos mintys, …) nuo jūsų nepriklauso arba priklauso per daug mažai. Nei išorės, nei vidaus procesų mes negalime stipriai įtakoti. Paprasta fantazija kodėl? Jei pasaulyje yra 7 mlrd. žmonių ir velnias žino kiek gyvų būtybių, ir jie visi galėtų save kontroliuoti ir padaryti taip kaip nori. Kaip įsivaizduojate tada būtų? Kiekvienas turėtų turėt po savo pasaulį, izoliuotą geriausiai, kad nesikirstų norai ir lūkesčiai. O dabar kai viskas persipyne, mes daugiausiai ką darome, tai reaguojame. O tai kas mus veikia – mažai mūsų galioje. Jūsų visa biofizika ir psichika negali įgyvendinti šio poreikio, todėl jis ir neveikia. Bet čia tik fantazija pamąstymui, įspūdžio susidarymui.

Emocijos valdomos kitaip

Antraštėje panaudojau žodį valdomos, kad iš jo būtų lengviau pereiti į parankesnį suvokimą. Susidraugaukit, susipažinkit, išmokit, pasibalnokit emocijas. Išdėsčiau ne eiliškumo tvarka, nes eiliškumo turbūt nėra. Emocijų įvaldymo (tokį žodį aš naudoju) procese mano paminėti būdai kaitaliojasi ir papildo vienas kitą. Norint pažinti emocijas, derėtų apie jas mokytis. Norint apie jas mokytis, reikia jas prisijaukinti. Prisijaukinus galima pasibalnoti ir toliau pažindintis ir bičiuliautis su jomis. Manyčiau, tai nenutrūkstamas procesas, nes emocijos evoliucionuoja. Aš taip galvoju. Taigi siūlyčiau pradėti domėtis, kas tai yra emocija. Kai kurie autoriai rašo, kad tai yra veiksmo į reakciją pastiprinimas. Labai gerą apibrėžimą girdėjau “House of cards” seriale. Ten Kevin Spacey herojui Raymon Tusk sakė: “tik emocijomis vadovautis yra blogai, jos stichiškos. Vadovaudis tik protu – nepakanka energijos. Emocijos pastiprina proto sprendimus”. Tad susipažinkime su emocijomis.

Susipažinkime su emocijomis

Kaip jau minėjau, emocija yra nevalinga kažkokios reakcijos į dirgiklį išdava. Užeina šaltis, mes jaučiame diskomfortą ir iš to kyla nepasitenkinimas. Jei šaltis labai stiprus – baimė. Kadangi emocijų įtakoti tiesiogiai negalime, puikus būdas būtų kurti aplinką, savo vidinę aplinką. Kokia aplinka bus sukurta, tokios daugiau mažiau vyraus joje emocijos. Parodoksalu, bet tos pačios emocijos mums pakankamai ryškiai apibrėžia kokią aplinką kurti, kokioje aplinkoje jos pasireiškia ir kokį poveikį sukuria. Tad mokantis apie emocijas, mes galime išmokti pajaustą jausmą įvardinti, per įvardinimą atpažinti kokia emocija vyraujanti. Atpažinę emociją galime su ja susipažinti. Išsiaiškinti kaip ji įtakoja mūsų kūną, kokie jos išraiškos būdai. Pavyzdžiui pykčio: rėkimas, susiraukimas, kumščių sugniaužimas, pulso pakilimas, kūno temperatūros pakilimas ir t.t. Pažinę tai, galime patirti ir įgauti žinojimo kokios būna išraiškos pasekmės. Surinkę kuo daugiau informacijos mes žinome kaip elgtis. Tuomet emocijos sukeliamos kančios, jei ta emocija tokias sukelia, nebūna beprasmiškos ir tampa mažiau kankinančios. Ateina laikas pasibalnoti emociją.

Pasibalnoti emociją

Kai jau pažinot žirgą, galima ant jo joti. Emocijos aktyvuojasi, pasiekia savo piką ir išsireiškia per kūną, galbūt ir pačią psichiką. Kuo mes geriau žinome procesus ir pačią emociją, tuo sklandesnius kanalus jai paliekame išsireikšti. Taip emocija mums geriau tarnauja kažkokiam tikslui. Neretai emocijų kilimo priežastys atrodo kvailos, nelogiškos, bereikalingos, tačiau….. Turėkite omenyje, kad per savo gyvenimą mes išorinį pasaulį per savo suvokimą perkeliame į vidų, į savo galvą. Gyvename tarsi dviejuose pasauliuose, kuriuose vyksta milijardai procesų. Ten viskas gyva, viskas su viskuo maišosi, santykiauja, be jūsų sąmoningo įsikišimo atlieka įvairius procesus. Ten iš visų tų darinių kažkas formuojasi, gimsta naujo, procesai tarpusavyje susipyksta. Ir tie visi dalykai atrodo iš niekur užklumpa mus. Kam jų reikia? Koks tikslas? Kodėl taip kvailai? Galima visą tai kažkiek išsiaiškinti. Čia pasireiškia emocijų “valdymas”. Kiek gerai jūs pažįstate savo vidinį pasaulį? Koks klimatas ten susikūrė? Kodėl? Kiek jūs prie to prisidėjote? Kaip pasitelkdami savo supratimą ir emocijas galite koreguoti tą vidini klimatą? Kokius realius LŪKESČIUS tam keliate?

Taip mes keliame lūkesčius nejausti tam tikrų emocijų kai mums skauda, bet tai nerealu. Mes galime tik koreguoti savo vidinį klimatą, kad ten vyrautų švelnesni vėjai. Ir galime išmokti joti kartu su žaibu taip, kad jis kuo mažiau mus sužalotų per savo pasireiškimą.

Kokius jausmus sukėlė šis straipsnis?
  • 😍(0)
  • 🤮(0)
  • 💣(0)
  • 🌶️(0)
  • 😥(0)
  • 😀(0)
  • 😠(0)

Parašykite komentarą

Related Posts