Koronavirusas. Kaip į tai reaguojame mes, žmonės? Ir kodėl?

Koronavirusas. Kaip į tai reaguojame mes, žmonės? Ir kodėl?

views
110

Laukiu šiandien prekybos centre prie kasų ir girdžiu už nugaros jauna pora kalbasi. Mergina sako:

– Matai koks chaosas! Balse neišgirdau nerimo, todėl pamaniau, kad tai labiau sau patvirtinimas, kad Koronavirusas turi būti labai pavojingas. Pagalvojau, kad kai kurie žmonės nerimo dar nejaučia, bet jiems reikia patvirtinimo, reikia pajutimo jog situacija tikrai baugi. Juk visi taip galvoja. Panašu į minios sindromą. Jei daugelis sako, kad tai pavojinga, reiškias reikia save taip įtikinti.

Tačiau rašinys ne tik apie tai. Rašinys apie tai kaip skirtingai mes priimam Koronavirusą. Kodėl sugalvojau apie tai parašyti? Nes tai apie žmogaus psichologiją. Kas tai paskatino? Lemiamą svertą dėjo tos merginos pasisakymas. Ir galvoje akimirksniu pabiro keletas kitų įsimintų reakcijų į esamą situaciją.

Kokios tos reakcijos?

Sąmokslo teoretikai

“Koronavirusas? Nieko čia nėra. Čia kažkieno paleista propaganda žmonėms mulkinti ir jais pasinaudoti. Arba. Kiniečiai specialiai paleido virusą, kad išnaikinti populiaciją, nusmukdyti biržos kainas ir t.t.”

Žiūrint kaip psichoanalitikui, įžvelgiu gyvenimo matymą per neteisybės prizmę. Tokia žinutė man sako, kad aš pasaulį suprantu taip kaip su manim elgdavosi. Meluodavo, nesakydavo tiesos, pasinaudodavo, manipuliuodavo. Pasaulyje gyvena galingesni, vyresni žmonės, kurie sprendžia mūsų likimus nesąžiningai. Toks mąstymas galėjo ateiti iš vaikystės, kai visas pasaulis buvo artimoje aplinkoje.

Abejingieji

“Man visiškai nusiš**t ant viruso. Man nusiš**t ant esamos situacijos. Man nerūpi jūsų problemos, gyvensiu kaip gyvenau.”

Tokią žinutę siunčia žmonės, kurie mato gyvenimą per atstūmimo prizmę. Gyvenimas juos atstūmė, tai jie dabar abejingi bendrai situacijai. Nereiškia, kad jie nesiims saugumo priemonių, bet prie bendro indėlio prisidėti nesistengs.

Išmintingieji

“Aš Jums galiu pasakyti kaip yra iš tikrųjų, nes matau, kad nelabai suprantate kaip elgtis.”

Tokią žinutę siunčia pripažinimo siekiantys. Pastarieji galvoja geriau matantys pasaulį. Esą protingesni, talentingesni. Gilesnės įžvalgos, gilesnių patirčių. Kastose jie ant aukščiausio laiptelio. Ir pasisakyti jiems yra privaloma. Kas juos skatina taip apie save galvoti? Nevertinimas, sakyčiau nevertinimas. Panašu, kad protinguoliai nesijautė vertinami, daug siekė ir santykyje su savimi pasiekė. Jie save įvertino, atrado sekėjų ir nuo šiol turi galią sakyti kaip yra iš tikrųjų. Tokią pat galią kaip jiems kažkas sakė, kai jie nebuvo įvertinti.

Racionalieji

“Į viską reikia žiūrėti ramiai ir su protu. Reikia laikytis tvarkos ir nekelti bereikalingos panikos.”

Neverk; nepyk; nėra ko liūdėti; susiimk į rankas; nesielk kaip mažas vaikas; tu privalai. Jų mąstymo varikliai yra panašios frazės. Suvaldyk emocijas, nes toks yra teisingas gyvenimo principas. Žmonės, su per gyvenimą slopintų emocijų auklėjimu.

Bajeristai

Prikolni instagram, facebook storiai su viruso tematika. Siunčiama žinutė, kad man čia vieni niekai, nesureikšminu taip dalykų. Ir apskritai gyvenime jie nesureikšmina dalykų. Lengvai ant visko po**ui. Panašu į nuasmeninimą. Gyvenimo patirtis, kad viskas, kas apie mane yra ne taip jau ir svarbu. Gyvenimas pasiuntė žinutę “nesusireikšmink”. Tai ir gyvename taip, nesureikšmindami. Kam tai rūpi? Juk man viskas gerai.

Pozityvukai

“Nėra to blogo, kas neišeitų į gerą.” “Stengiuosi į gyvenimą žvelgti pozityviai”.

O koks pozityvas iš to? Pabūsime izoliacijoje, atliksime darbų, kuriuos atidėliojome. Grįšime prie senų gerų įpročių, kuriuos buvome apleidę.

Manyčiau, didėlė dalis pozityvukų ginasi neigimu. Nenoras matyti kitaip kaip tik teigiamai. Nes matyti kitaip yra per sunku. Todėl mes sakome, kad Koronavirusas turi ir gerąją pusę. Ir mes žiūrėsime į tą gerąją. Geriau spalvoti akiniai nei nuoga tiesa. Pasaulis turi būti geras, nes kitaip jame gyventi per sunku. Kažkas panašaus į tokią žinutę.

Pranašai

“Žmogus yra pasaulio vežys ir pagaliau planeta susidoros su juo už visas jo skriaudas Žemei.”

Įsitikinimas, kad žmogus yra kilęs iš nuodemės. Ir pagaliau atėjo diena, kai jis bus už tai nubaustas. Per gyvenimą pastarieji eina su į galvą įkalta žinute: koks tu niekam tikęs; koks tu blogas; koks tu nepakankamas ir ribotas; koks tu nevertingas ir t.t. Per tokią prizmę jie išmoksta vertinti pasaulį. Gyvenime įgyta panieka sau, projektuojama į išorę.

Kiškučiai

“Dieve, dieve, kokia nelaimė ant svieto. Kaip dabar mums reikės išgyventi? Reikia kastis bunkerį, pirkti konservus ir ruoštis blogiausiam”.

Transliuojama žinutė, kad pasaulis yra nesaugus. Kodėl gyvenimas matomas taip – galybė priežasčių. Nesaugi socialinė, fizinė, emocinė aplinka. Tvirtų, saugių žmonių nebūvimas šalia, kurie galėtų parodyti pavyzdį kaip gyventi drąsiau.

Beždžioniukai

“Kas vyksta? Koronavirusas? Ką daryt? Ką daro visi? Šluoja lentynas? OK, šluojam ir mes. Ką imam? Imam ką ima visi. Kaip reaguojam? Gal prikolinam? O gal rimtai į tai pasižiūrim? Gal keikiam valdžią? Kas labiausiai ant bangos?”

Sudaro įspūdį, kad gyvenime tokiems žmonėms buvo transliuojama žinutė: tu nepajėgus; būk kaip visi; tu blogai galvoji; kiti žino geriau; follow the leader ir t.t.

Kiti

Yra žmonių, kurie žiūri į tai su liūdesiu, nes ribojamos gyvenimo sąlygos, galbūt nusimato kažkokie sunkumai. Yra žmonių, kurie žiūri į tai su nerimu, nes neaiški situacijos baigtis. Yra žmonių, kurie tokiu metu atgyja ir imasi veiksmų, nes mato krūvą galimybių kol kiti užsimarinavę. Yra žmonių, kurie džiaugiasi priverstinėm atostogom, nes kitaip jie sau patys to leisti negalėjo. Yra žmonių į tai žiūrinčiu kaip į dar vieną gyvenimo grumstą ir sakančių sau, kad aš pasiruošęs tinkamiausiai kaip galiu. Yra žmonių prisiimačių atsakomybę už esamą situaciją ir jungiasi į situacijos suvaldytojų gretas. Mūsų yra visokių. Todėl pasaulis ir yra margas kaip genio nugara. Ar atradai save šiame margumyne?

P.S. Šiandien pagavau savo gramtikos kritikę padarius klaidą tekste iš trijų žodžių, tai net palengvėjo. Todėl šį tekstą tikrinau tik vieną kartą 😉

Kokius jausmus sukėlė šis straipsnis?
  • 😍(1)
  • 🤮(0)
  • 💣(1)
  • 🌶️(1)
  • 😥(0)
  • 😀(1)
  • 😠(1)

Parašykite komentarą

Related Posts

Close Menu