You are currently viewing Meilės hormono oksitocino poveikis ir galia

Meilės hormono oksitocino poveikis ir galia

views
14

Šiandien puiki proga pakalbėti apie oksitocino poveikį ir galią.

Oksitocinas – žinduolių hormonas ir neurotransmiteris. Oksitocinas gausiai išsiskiria meilės žaidimų ir orgazmo metu abiejų lyčių atstovams. Jis veikia CNS sukeldamas dosnumą ir pasitikėjimą.

wikipedia.lt

Liaudiškai kalbant, tai meilės hormonas. Bet meilė nebūtinai per seksą.

Priešistorė

Kurį laiką įvykiai dėl kažkokios man dar nesuprantamos priežasties stūmė mane į kampą. Aš intensyviai ieškojau kaip juos suprasti, kad pristabdyti presą. Beveik ritmingai kartą į savaitę įkrisdavau į emocinę krizę. Krizę, kur beveik praktiškai nekontroliuoji situacijos. Tekdavo įnerti labai giliai ir sudėtingai, kad išsikapanot arba, kad suprasti jog reikia tiesiog išbūti. Man net kilo klausimas kam visa tai?

Kam tos psichinės audros beprasmiškai?

Bandžiau suprast jų prasmę, kas tai trigerina. Ir po kiekvienos krizės pasimatydavo prasmė. Tačiau bendro vaizdo dar nematau. Galbūt tai lemia, kad nusprendžiau aštriai keisti mąstymo kampą. O kad tai padaryti reikėjo kitokio veikimo būdo, kad keistųsi suvokimo kampas. Todėl pradėjau rašyti kaire ranka, kad formuotusi nauji neuroniniai tinklai. Nes su tuo pačiu mąstymo gebėjimu priėjau galbūt akligatvį. Bet nesu tikras ar ta restruktūrizacija lemia tokias audringas apraiškas.

Pakutinioji krizė

Žodžiu paskutinėje krizėje įstūmiau save labai labai giliai. Giliai į detales. Jų buvo tiek daug, kad pajutau kaip psichika pradėjo stresuoti nuo perkrovų. Naudojau visas savo įveikų technologijas, kurias išmaniau, bet buvau per giliai įnėręs. Prireikė katapultuotis.

Katapultavimasis būtų gerai pavykęs, jei man pavyktų apsiverkti. Tačiau šis įveikos būdas manyje užstrigęs.

Kodėl apsiverkti?

Verksmas skatina palengvėjimo hormonų, berods dopamino ir seratonino išsiskyrimą. Taip būčiau užpildęs kūną šiais hormonais ir ištraukęs save iš gilios krizės. Tačiau šis mechanizmas nesuveikė.

Tuomet, matyt, pusiau sąmoningai arba instinktyviai įsikniaubiau veidu į drėgną frotinį rankšluostį, pabuvau keliasdešimt sekundžių ir pasileido oksitocino upė.

Tik tuomet supratau kodėl taip pasielgiau. Dažnai stebiu kaip mano dukra norėdama nusiraminti įsikniaubia į savo migduką. Pastebiu kaip ji kankinama emocijų su kuriomis nesusidoroja atbėga pas mane, apsikabina ir garsu išleidžia palengvėjimo atodūsį. Su šiomis mintimis dar labiau atsivėrė čakros.

Oksitocinas pasileido kaip gaisrininko šlanga

Pradėjau suprast, o gal prisimint kaip svarbu yra nusiraminimas. Man dažnai sakydavo, kad “viskas bus gerai” ir ši frazė mane tiesiog nervindavo. Nesuprasdavau kaip taip kvailai galima teigti. Iš kur toks neatsakingas žinojimas?

Kažkada mano terapeutė pasakė, kad vaikystėje, vaikai, kurie turi galimybę pajusti emocinį saugumą, frazę “viskas bus gerai” išvysto kaip jausmą. Jausmas, kuris tampa žinojimu, nes nusiraminimas visada pasiekiamas. Jų neuroniniai keliai suformuoja tokį tinklą smegenyse, kuris pajutęs, kad įsibėgėjo emocinė perkrova paleidžia programą nusiraminti. Tai sunku padaryti be išvystytos programos. Tačiau, veikiausiai, žmonės, kurie turi išvystytą jausmą, kad saugi būsena nesunkiai pasiekiama, greičiau nusiramina.

Kas vyko toje būsenoje?

Eilė minčių apie malonius dalykus. Eilė malonių, per gyvenimą kauptų prisiminimų. Kvėpavimas pagilėjo ir atrodo persismelkė į visą kūną. Malonios skruzdėlytės pradėjo bėgioti net rankose, kur rodos oras neturi kaip pasiekti. Užaštrėjo kvapas ir odos sensorika. Jaučiau drėgną rankšluosčio kvapą, kuriame yra mano kvapo. Veidą lietė raminanti šilta drėgmė. Pradėjo atsipalaiduoti nerviniai spazmai, keliskart truktelėjo. Visam orgnizmui atėjo palengvėjimas. Prislopo klausa ir ne taip jautriai reagavo į išorės garsus. Pasigavo monotonišką kompiuterio ventiliatoriaus garsą. Kūną apėmė lengvumas. Per valandą pailsėjau taip kaip per savaitę nepailsiu Nidoje.

Oksitocinas įjungė visišką katapultą

Iššovė iš gilios emocinės krizės, stabilizavimo nervinę sistemą ir surikiavo organizmą. Kilo asociacija kaip vaikas atbėga pas mamą, įsikniaubia į ją ir nusiramina, o po penkiolikos minučių bėga žaisti kaip naujas. Todėl oksitocinas ir vadinamas meilės hormonu, kad per saugią meilę ir pasitikėjimą įjungia kūno “cool down” mygtuką. Sakyčiau šis procesas turėtų sklandžiau išsivystyti per daugkartinį atkartojimą.

Kokius jausmus sukėlė šis straipsnis?
  • 😍(1)
  • 🤮(0)
  • 💣(0)
  • 🌶️(0)
  • 😥(0)
  • 😀(1)
  • 😠(0)

Parašykite komentarą

Related Posts