You are currently viewing Minkštosios kompetencijos

Minkštosios kompetencijos

views
251

Šią savaitę turėjau pažintinį pokalbį su mokslų daktaru Mantu Tvarijonavičiumi. Gera apturėti vaisingą pokalbį iš kurio išsineši save papildančią detalę.

Taigi šiame pokalbyje gavau apibrėžimą “minkštosios kompetencijos“. Minkštosios kompetencijos, tai gebėjimas gyvenime PASINAUDOTI emocijomis, jausmais, jautrumu, atsipalaidavimu. Kodėl tai minkštosios kompetencijos? Todėl, kad tai sušvelnina mūsų būtį, leidžia daugiau ištverti.

Įprasta manyti, kad gyvenimo iššūkius, sunkumus geriausiai padeda pernešti valia, ryžtas, disciplina, ištvermė, karingumas, galia. Ir aš galvoju, kad tai viena medalio pusė. Tai kietosios kompetencijos. Kita medalio pusė – minkštosios kompetencijos: išmintis, atjauta, jautrumas, empatija, emocinės kompetencijos.

Kasdienybėje mes dažniau naudojame kietąsias kompetencijas. Jos suteikia šarvus. Bet man intuicija kužda ir patirtys rodo, kad aš galėčiau būti kitas Kolumbas ir atrasti naują, neatrastą dirvą. Tereikia įgusti naudoti minkštasias kompetencijas, nusiimti šarvus ir proporcingą laiką pabūti tik su trusikais.

Baisokoka, nesaugu, nepatikima, negarantuota, kvailystė, pražūtinga, nepraktiška, gali sužeisti. Todėl mes atidedame emocijas, jausmus daugiau į šoną ir esame stiprūs, tarkim 40%. O kas jei išmoktume per kūrybiškumą, lankstumą, išmintį pritaikyti save susigyventi su stichijom? Įgytume minkštųjų kompetencijų ir savo funkcionalumą papildytume dar 30%? Gal tuomet žmogus taptų ekologiškesnis aplinkai, įvaldytų daugiau ergonomiškesnių, žaliųjų technologijų? Gal toks žmogus turėtų užtektinai širdies sau ir galėtų jos likučiu pasidalinti su aplinka? Gal tokių kompetencijų pagalba žmogus išmoktų laviruoti tarp laiko sau, laiko artimajam, sunkaus dabo, atradimų, sveikatos, kančios, meilės, racionalumo?

Dabar ką mes mokame, tai atitolinti įtampą, grūdintis, susiveržti diržus, laikyti spaudimą, didinti galią, pakentėti, melo pagalba pabėgti nuo savęs. Galbūt minkštosios kompetencijos turi galios savyje mums padėti Marse vaikščioti be skafandro, patirti platesnį gyvenimą ir nepražūti?

Tai vadinama psichologiniu atsparumu, kuriam reikalingos minkštosios kompetencijos. Be strong, but not forget to be smart also 😉

Kokius jausmus sukėlė šis straipsnis?
  • 😍(0)
  • 🤮(0)
  • 💣(0)
  • 🌶️(0)
  • 😥(0)
  • 😀(0)
  • 😠(0)

Parašykite komentarą

Related Posts