Moteriškumas ir jo samprata.

Moteriškumas ir jo samprata.

views
14

Pasileidau Tinderį, nugirdau darbe porą moteriškų pokalbių ir atėjo mūza pas mane į galvą parašyti apie moteriškumą. Dar tiesa, vakar, per bokso treniruotę prasileidau vieną gerą smūgį į smilkinį, tai gal ir tas įtakojo mūzos atėjimą, sukratė kažką iš vidaus. Tai kas tas moteriškumas ir kokia jo samprata?

Tęsiant temą apie lyčių skirtumus bendrystėje/santykiuose, galvoju imsiu iškart skirtumus, nes bendro tarp vyro ir moters pagal autorius „vyrai iš Marso, moterys iš Veneros“ tai tik tiek……. gaaaaalvoju…….., kad gyvenam Žemėje ir turbūt viskas. Ai, nu dar būna, kad kraujo grupės sutampa.

Vis galvoju, kodėl moterys taip pabrėžia moteriškumą? Per gyvenimą teko pabendrauti su keliom moterim, prisiėjo ir literatūros paskaityti apie lyčių skirtumus. Teko ir nemažai paskaitų/moralų atklausyti kas yra moteris ir kaip reikia su jomis elgtis. Tai per 36 metus supratau tai, kad moteriškumas susideda iš 4 dalių: fizinis moteriškumas, socialinis moteriškumas, psichologinis moteriškumas ir edukacinis moteriškumas. Socialinis, psichologinis su edukaciniu – labai tampriai susiję, bet juos atskyriau. Taigi:

Fizinis moteriškumas

  • Na šia tema gan anksti pradėjau lavėti, kai susivokiau, kad mergaitės nuo berniuku skiriasi fiziologija (išorine išvaizda). Paskui man ir kitiems berniukams daržely ir mokykloj būdavo sakoma, kad mes „debilai“, nes lakstom, mušamės, darom chaosą, o va mergaitės normalios, ramios. Tai vaikystėje suvokiau, kad mes turim ir skirtingus protinius gebėjimus, nes daugelis buvom „debilais“. Ai, dar žinojau, kad moterys gimdo. Ką suvokiau suaugęs iš fiziologijos, tai kad vyrai – fiziškai stipresni, nes gali pakelti sunkius pirkinius iš parduotuvės. O jei rimčiau, tai vyrai, taip, jie bendram vidurkyje fiziškai pranašesni. Na ir hormoniniai reikaliukai. Tas stebuklingas reiškinys PMS, kuris pateisina visus moteriškus veiksmus 🙂

Socialinis moteriškumas

  • Va šita tema man iki kokių 35-erių neturėjo apibrėžimo. Ir kažkur internete radau tokį terminą, paskaičiau, man patiko. Visi mes vis dėl to žmonės ir net palengvėjo. Socialinis moteriškumas (lytiškumas) ir dar sekantys du, sukuria didžiausius skirtumus. Profesijos: buhalterės, pardavėjos, kirpėjos, kepėjos, mokytojos dažniausiai – moterys. Apranga: sijonai, aukštakulniai, liemenukai…. – moteriški rūbai. Sportas – dailusis čiuožimas, gimnastika, aerobika…. – dominuoja moterys. Na ir krūva kitų socialinių elementų. Tai dėl socialinių įsitikinimų (man atrodo) pasirinkimas sociume būti vyru ar moterimi (ne fiziškai) ir atsiranda. Nueinu į kačiokų salę keliskart per savaitę ir darau ten savo bokso pratimėlius: mušinėju teniso kamuoliuką dėl reakcijos,šokinėju per virvutę, darau greičio pratimus, o šalia, labai moteriškai atrodančios, seksovos panos rauna štangas, visos suprakaitavusios daro crossfit pratimus. Aš ten atrodau kaip balerina. Tai kyla klausimas ar aš pusgaidis, nes to nedarau, ar jos vyrai? 🙂 Ir nemažai pavyzdžių iš vyrų pusės, kai jie daro „moteriškus“ darbus: kirpėjai, kepėjai, stilistai (beje, pažiūrėkit filmą „Burnt“ apie Michelin restorano šefą vyrą). Gerai M. Litvakas yra pasakęs: “Vyras ir moteris – tik kai kalbama apie seksą ir vaikų gimdymą. O kai kalbama apie reikalus, tai čia jau kuris geriau išmano.”

Psichologinis moteriškumas

  • Moters psichologinė raida, kiek teko skaityti, taip, skiriasi. Berniukai turi Edipo kompleksą, moterys Elektros. Skirtumas tas, kad abu yra nukreipti į priešingos lyties tėvus. Dėl skirtingo hormoninio aktyvumo ir kiekių (tostesteronas/progesteronas…..) psichika irgi formuojasi kiek kitaip. Prie visos psichologijos formavimosi prisideda fiziniai skirtumai, socialiniai skirtumai ir edukaciniai skirtumai, patirtys, įsitikinimai. Bet ką aš noriu pasakyti, kad jie nesukuria skirtingos rūšies žmogaus iš Veneros. Nes jei atmetus socialinius ir edukacinius stereotipus, psichologinis, saves, kaip moters suvokimas, įtakojant“ fiziniams skirtumams, manau, stipriai pasikeistų. Atotrūkis, koks dabar yra eskaluojamas („vyriškumas“ ir „moteriškumas“), ženkliai sumažėtų. Taigi, PMS moterų nepadaro moteriškomis. Veikiau, tai neišmoktas/netobulinamas emocijų įvaldymas. Trūksta psichologinių žinių kaip elgtis atitinkamais momentais ir aišku to pasekmė – prasta psichologinė higiena, kai nuo nevaldomų, neatlieptų ir užgniaužtų, primestų, ignoruojamų psichinių procesų viduje pasidaro chaosas.

Edukacinis moteriškumas

  • Va kas labai stipriai skiriasi, tai berniukų ir mergaičių ugdymas, kuris labiausiai, manau, ir įtakoja socialinį, psichologinį ir fizinį skirtumą. Kuo skiriasi ugdymas? Mergaitės ugdomos ir orientuojamos, būti švelnios, ne iniciatyvios, neišsišokančios, meniškos, labiau suktis aplink šeimos židinį, ramios, būti gražios, emocinė išraiška ribojama daug mažiau. Ir kas iš to gaunasi? Švelnumas/meniškumas painiojamas su bejėgiškumu, fiziniu silpnumu. Neišsišokimas/ ne iniciatyvumas/pasyvumas iššaukia labai gerą pavyzdį, kai moteris visada laukia ir tikisi: princo ant balto žirgo, kol vyras žengs pirmą žingsnį, kol bus užkalbinta, nuvežta, parodyta, aprūpinta, pasirūpinta….. Šiuos dalykus labai mažai įtakoja fiziniai, socialiniai ir psichiniai skirtumai, o tai sudaro vos ne pagrindinę moteriškumo sampratą. Kaip jau kažkada sakiau, berniukams labiau patinka „berniukiškos“ mergaitės, jos tiek neapkrauna, su jomis lengviau, linksmiau, įdomiau. Grožis….. grožio kultas, manau, yra pasyvumo išdava. Nes jei tave skatina nieko nedaryti, tai kažkaip reikia pritraukti prie savęs. Tai todėl moterys kasdien tiek daug špakliuojasi ir tiek laiko skiria aprangai. Tiesiog iš įpratimo ir tam turi daug paaiškinimų, kurių nevardinsiu, nes ir taip ilgi straipsniai gaunasi. Na ir paskutinis, ekstra svarbus, emocinis ugdymas. Galima sakyti, mergaitės jo negauna, nes kai vyksta kažkas su jomis: verkia, pyksta, liūdi, tai nurašoma ant moteriškos emocinės kaitos dėl hormonų ir viskas čia normaliai. Va berniukai, tai gauna „emocinį“ ugdymą: nebliauk, buk vyras; nepyk (kadangi jie stipresni, tai gali panaudoti fizinį pranašumą, to bijoma); vyrai neliūdi, vyrai išsisprendžia (na ir geria); nebijok (nes kaip tu eisi į karą ir ginsi šalį bijodamas) ir t.t. Tai tokį ugdymą jie gauna, veikiau tai represijos. Skatinama užgniaužti emocijas, tai todėl jie tokie emociniai „dundukai“, o mergaitės emociškai „intelektualios“ su nekontroliuojamu emociniu srautu.

Tai tiek mano įžvalgų apie moteriškumą, kuris, manau, santykiuose/draugystėje dėl savo neadekvatumo sukuria papildomų, bereikalingų skirtumų, kurie ne kuria/artina santykį, o apkrauna/skiria.

Susiję Simonology straipsniai:

Rekomenduojami straipsniai:

Straipsmio daina: Aretha Franklin – Struggle (Tinush Edit)

Kaip vertinate šį straipsnį?

Norėdami įvertinti, spustelėkite žvaigždę!

No votes so far! Be the first to rate this post.

Parašykite komentarą

Related Posts

Close Menu