Pasišlykštėjimas. Lietuviui būdinga emocija?

Pasišlykštėjimas. Lietuviui būdinga emocija?

views
97

Peržvelginėju Simonology ir žiūriu, kad iš bazinių emocijų nesu aprašęs tik dviejų. Nors ne, trijų. Bet apie džiaugsmą nėra ką rašyti (juokauju), džiaugiesi ir viskas 🙂 Nerašiau apie gėdą ir pasišlykštėjimą. Tai šiame bus apie pasišlykštėjimą. Galima vadinti ir pasibjaurėjimu.

Ką žinau apie pasišlykštėjimą?

Na tai tipinė lietuvio yda 😀 Kaimynas vs kaimynas, mėgstamiausias lietuvio užsiėmimas 😀 Juokauju. Mažai bendrauju su užseniečiais, bet, manau, pas juos tas pats. Paprastai moksliškai, tai pasibjaurėjimas yra iš akmens amžiaus, šliužai, gyvatės, žiurkės, dvėselėna, blogas kvapas bla bla bla. Man kai kas nors pradeda taip rašyti, tai susidaro įspudis, kad nori pasirodyti koks jis apsiskaitęs ir išsilavinęs 🙂 Man labiau patinka kasdieninis, buitekinis, tarpžmogiškas šios emocijos aiškinimas. Pasibjaurėjimas kito žmogaus būdu, elgesiu, nuomone, mintimis, apranga, vertybėmis….. Top lietuviška savybė 😀 Kaip ten sako: “plaka pikti liežuviai“.

Kaip atpažinti pasišlykštėjimą?

Šią emocija lengvai galima supainioti su nusivylimu: elgesio, nuomonės….. Tačiau nusivylimas yra su liūdesio prieskoniu, sunkumu, orientuotas į save. Pasišlykštėjimas yra orientuotas nuo saves: “išvemti”, “tai ne aš”, “manyje to nėra”, “man tai nepriimtina”. Ir ši emocija turi jėgos išstumti, turi savyje agresijos, pykčio.

Pasišlykštėjimą galima supainioti su suirzimu, nepasitenkinimu. Mane tai dirgina, erzina. Ir tikrai, kai norite “išvemti”, jūsų skrandį dirgina. Bet suerzina jus išorė, o šlykštytės to ko galvojate savyje neturite ir stumiate tai iš saves. Maždaug: “aš esu padorus krikščionis ir man nepriimtini visokie “pydarastai” ir “lezbės“. Na Delfi galima prisiskaityti tokių komentarų. Ir tai yra bodėjimasis tuo, kas tau nepriimtina, norima bet kokią to apraišką išstumti iš savęs. O va susierzinimo pavyzdys būtų toks: “kaip mane erzina tie “pydarastai”, rengia čia savo paradus, staiposi, vaiposi”. Na kad vaizdžiau būtų, tai galima isivaizduoti seną bezdalių su skrybėle, su kantuotom kostiumuotom kelnėm, su kostiuminėm kojinėm ir kedais arba basanoškėm, grūmojantį koks šiais laikais blogas jaunimas. Tai yra nepasitenkinimo išraiška.

Pasišlykštėjimo sudėtis ir paskirtis

Apibūdinant pasišlykštėjimą, matome, kad jis savyje turi paniekos, agresijos, išstūmimo, nemalonumo elementų.

Pasišlykštėjimas savimi yra skaudus smūgis per savivertę, nes pripažįstate, tai esant jumyse, kai turėtumėt to bodėtis. Todėl “nuryti šuduką” – didelis menas. Dažniausiai neigiame arba išsiginame, nurašome, švelniname, kad tik nereiktu “ryti”. Bet šlykštėtis kaimynu……. Va čia jau kita tema. “Koks bjaurus”, “koks nevykėlis”, “kaip jis taip elgiasi?”, “negaliu į jį žiūrėti”, “negaliu jo klausyti ir pernešti”. Prisiminkit šiuos išsireiškimus ir jums iškart bus aišku, kad tai pasišlykštėjimas. Tai yra tai ko jūs nedarote. Ko jūsų vertybės jums neleidžia daryti. Ir jei kas nupyzdino obuolį iš Maximos, jis – apgailėtinas vagis. O jei jūs praeidami Maximoj paragavot kelis anakardžius, tai jūs tik tikrinot skonį 😉 Jei jūsų antra pusė pafantazavo apie kitą, tai jis šlykštus niekšas. O jei jūs pafantazavote….. 😀 Na jei esate doras kriščionis tai grįžęs namo save už tai nuplaksit 😀 kad atstatyt balansą.

Paskutiniai patepimai

Taigi, kad lengviau būtų atpažinti šią emociją, rekomenduoju apibūdinimui turėti vieną apibrėžimą. Pasišlykštėjimas – grynai egoistinė emocija. Juk jūsų ego šventas ir nedaleidžia tokio šlykštaus elgesio 😉

P.S.

Užkąskite snarglių, mokslininkai sako, kad jie gerina imunitetą 😉

Kaip vertinate šį straipsnį?

Norėdami įvertinti, spustelėkite žvaigždę!

Parašykite komentarą

Related Posts