Šiandien nuo pat ryto išėjome su Freud’u į mišką pasivaikščioti, net matėm briedį tolumoje, kurį užfiksavo Freud’o telefonas. Senokai jau nebuvome išėję į mišką kartu. Užsimezgė intensyvus pokalbis, man labai patiko. Pokalbis, bendravimas yra viena iš terapijos formų. Pokalbio metu įvyksta daug transakcijų, dinamikų. Tad šiandien užsinorėjau parašyti apie pokalbio gydomąją galią jei taip galima pavadinti.
Pokalbis ramina
Kodėl pokalbis ramina? Pradėkime nuo to, kad daugumoje terapijų vyksta emocijų subalansavimas per pokalbį. Pokalbio metu mes atskleidžiame tam tikras psichikos detales. Jeigu turite intuityvų, pažengusį pašnekovą-klausytoją, jis pokalbio metu gali pamatyti įvairių detalių. Sakinių struktūrą, pasikartojantys žodžiai, dominuojanti tema, mintys, intonacija, tembras, ritmas….
Pokalbio metu jūs išsakote kas jums aktualu. Tai gali būti pasidalinimas sunkumais. Gali būti pasidalinimas sėkme. Gali būti diskusija, atsakymų iėškojimas ir t.t. Pokalbis net turi savo dinamiką, kuri atitinkamai stimuliuoja psichikos intensyvumą, pastato žmogų į tam tikrą proto būseną ir inicijuoja tam tikras emocijas. Galima sakyti nusikraunate. Esu ne kartą girdėjęs posakį, kad vengti pokalbių su negatyviais žmonėmis, kurie dalinasi savo problemomis. Bet problemos gali būti pozityvioji pokalbio varomoji jėga. Kodėl?
Pokalbis apie problemas
Pokalbis apie problemas gali neteikti malonumo su pašnekovu, kuris neieško sprendimų, o tik nusikraudinėja. Juos vadiname energetiniais vampyrais. Pokalbis apie problemas gali neteikti malonumo, kai nesutampa problemų aktualumas, kampas. Tačiau pokalbis apie bendras problemas, iššukius gali tapti puikiu informacijos pasidalijimu. Tokio pokalbio metu galima įžvelgti aspektų, kurie buvo nematomi. Įžvelgti juos galima per žmogų, kuris dalinasi savo išgyvenimais ir jų sprendimais. Tokio pokalbio metu galima nesijausti vienišam ir pamatyti, kad pašnekovas susiduria su iššūkiais ir ieško sprendimų. Taip lengviau priimti kasdienybės iššukius. Matymas kaip pašnekovas pasakoja apie savo sprendimo būdus gali “užkrėsti” savo dinamika ir nuotaika bei pakelti tonusą.
Vaisingas pokalbis
Kadangi su Freud’u nuolat gilinamės panašia kryptimi, mes turime kuom pasidalinti. Kartais net permušinėjam vienas kitą informacija, klausimais. Tačiau mūsų pokalbio dinamika ir suderinamumas man rodos yra OK. Man tiek pat patinka klausytis kiek ir klausti kiek ir pasisakyti. Tiek aš tiek Freud’as išmokę nesakyti kaip reikia daryti. Nedalijame patarimų arba jų yra tiek saikingai, kad paskęsta kontekste. Diskusija labiau vyksta savo požiūrio išsakymu ir kvietimu pažiūrėti, “o ką tu manai?”. Gal todėl mūsų pokalbio tiesiosios nesikerta arba nesikerta dažnai. Gal todėl mes galime priimti skirtumus. Na ir žinių bagažas bei jo taikymas yra panašios apimties. Tad toks pokalbis yra terapija. Jis turi gydomąją galią. Žmogui gera turėti draugą su kuriuo jis gali daryti savo pasąmonės atsivėrimą!! Būtų neblogai, kad toks žmogus būtų antra pusė – vyras arba žmona 😉