Socialinė psichologija (tikras vyras, tikra moteris)

Socialinė psichologija (tikras vyras, tikra moteris)

views
31

Kažkada rašiau apie socialinę psichologiją. Paėmiau šią temą per santykio prizmę. Pamenu, kad ieškojau info google.lt apie šią temą, bet radau nelabai kažką. Šiandien ieškojau info apie moterų vyrų atlyginimus sovietų Lietuvos laikais ir atsitiktinai užlipau ant šio straipsnio: “Tarybinė moteris: su tašėmis, teisėmis ir tulpėmis, bet be valdžios”. Tad šio straipsnio pagalba man turėtų labiau pavykti paaiškinti kas tai yra socialinė psichologija ir kokią įtaką tai daro mums. Pavarysiu vėl per vyrų moterų temą.

Obuolys nuo obels netoli rieda

Šiandien ryte kaip tik pavartojau šią frazę susirašinėdamas su draugu apie jam patinkančią merginą. Ką ši frazė metaforizuoja? O ji sako, kad augdami mes perįmame daug įsitiknimų iš artimos aplinkos ir juos prisitaikome sau kaip savo. Vienas iš įsitikinimų ir supratimų yra apie save. Savęs kaip moters suvokimas ir savęs kaip vyro suvokimas. Čia savo įtaką daro socialinė psichologija ir lyties psichologija (nepamenu ar taip tiksliai galima vadinti). Save kaip lytį suvokiame ir fiziškai ir socialiai. Augdami mini socialinėje aplinkoje šeimoje, mes perįmame įsitikinimus, vertybes, jie turbūt veikia labiausiai. Paskui veikia platesnė socialinė aplinka, kaimynai, darželiai, mokyklos, kitos šeimos, spauda, TV…. Ir ką noriu pasakyti? Noriu pasakyti, kad mes dažniausiai net nesuvokdami socialiai įdentifikuojame save. Tas suvokimas atrodo kaip kanonas, konstanta. Šį reiškinį gerai įliustruoja prieš tai minėtas straipsnis. Tad padetalizuosiu kelių kartų suvokimą apie save. Kaip įsitikinimai nejučia persiduoda iš kartos į kartą.

1954 – 1990 karta

Ta karta turėjo savitą suvokimą. Straipsnyje gerai parašyta kokie buvo sovietiniai vyrai ir kokios sovietinės moterys. Komunistų valdžia propagavo lygybę, moterų veiklumą ir t.t. Kiek aš kaip vaikas pamenu ir atlyginimai buvo panašūs, apie 90-110 rublių. Dirbo ir tie ir tie. Finansiškai įnešdavo beveik panašų indėlį. Tačiau moterys paveldėjo iš dar senesnių laikų paveldą, kad jos sukasi buityje: namų ruoša, tvarka, maisto gamyba, vaikų priežiūra. O ką daro vyrai grįžę po darbo? Taip ir neaišku. Anksčiau jie parnešdavo pinigus namo, o moterys jų laukdavo su pinigais namie.

Šioje vietoje suveikia socialinės santvarkos psichologija. Tenka girdėti pasisakymų, kad moterys laiko visus kampus? Veikiausiai taip. O jei vadovautumėmis savo galva ir prisitaikytume prie aplinkybių, tai ir moteris ir vyras galėtų daryti valgyt, tvarkyti namus, suktis buityje po darbo. Ane? Tačiau mums net neateina į galvą, nes gi priimta kitaip 😉

1990 – 2010

Išsivaduojam nuo komunistų ir labai mylim Ameriką. O Amerikoj moteris sėdi namie (gal jau buvo praėjęs tas laikotarpis, kai mes jį pasisavinom), o vyras kala bapkes. Ar yra tekę girdėti frazių, kad tikras vyras turi, privalo išlaikyti savo šeimą? Kad moteris jaukumo židinys ir pradeda pasakoti apie vyro kaip medžiotojo ir moters kaip rinkėjos vaidmenis. Nors tik visai nesenai moterys vairavo samosvalą, tiesė kelius, mūrijo ir t.t. Čia ir vėl suveikė socialinė psichologija. Aš asmeniškai pastebiu, kad moterys nuo 28 metų iki kokių 50-ies dainuoja tą dainelę. Ir vyrai dainuoja dainelę, kad “boba” turi sedėti namie, auginti vaikus, prižiūrėti tvarką. Taip moteris įsivaizduoja moterį, o vyras vyrą. Tiksliau jų vaidmenis. O dar tiksliau tapatinasi su tokiais vaidmenimis. Tad šioje amžiaus grupėje jau turim du savęs suvokimo modelius: “moteris laiko visus kampus”, “tikras vyras turi….”. Ir vėl pasvarstymui, o kodėl negalima pasidalinti?

2010-2020

Atsidaro sienos į EU, atsidaro paskolų piniginė. Lygios teisės. Moteris turi pinigų, gali nusipirkti savo namus, gali užkalti normaliai bapkių, nebereikia “Maximos” maišų tempti namo, yra Barbora, meistro pareigas namie atlieka samdomi meistrai. Kam tie vyrai? Pasigirsta kalbos, kad vyrai moteriškėja, moterys vyriškėja. Stiprios moters identitetas. Su sąlyga, kad vyrai skystėja, jie kažkaip įgauna galiu prasiurbti kambarį, padaryti valgyti, atsiranda motiniškumo instinktai ir gali pabūti su vaiku. Kažkos chaosas, transeksualų amžius. Gražinkite mums moterims moteriškumą, vyrams vyriškumą!! Tuomet į juos atsisuka Z karta, pažiūri tokiu nusistebėjusiu žvilgsniu ir pagalvoja: “ai seniai, keisti kažkokie”. Z kartos matymas: užsidirbk pinigų, keliauk, dirbk mėgstamą darbą, siek galbūt karjeros, būk socialus. Veikiausiai jiems bus įprasta dalintis namų ruoša, užsidirbti savo pinigų, samdyti meistrus, Barbora atveš valgyti, automobilių servisai keis padangas, vyras bus kaip partneris “in crime”. Moteris taip pat.

Pamąstymui

Tai ar dabar aiškiau, kas yra socialinė psichologija? Ar aiškiau kodėl mes vienaip ar kitaip mąstome ir save tapatiname su tuo? O kas nutiktų jei jūs sudvejotumėt savo mąstymu? Prarastumėt medžiotojo arba rinkėjos statusą? Dingtų jūsų įdentitetas? Pakistų jūsų vertybės? Pasaulis subyrėtų? Pasaulyje įsivyrautų chaosas?

Kad taip nenutiktų, atsisukite laiko liniją atgal, atbuline tvarka paskaitykite straipsnį ir pamatysite kaip kinta socialinis lytinis įdentitetas atitinkamu laikmečiu. Kažkada vyrai buvo rupintojėliai, paskui jie tapo namų baldu, paskui vėl įgijo rupintojėlio statusą ir dar vėliau subobėjo. Kažkada moterys buvo židinys, paskui Wonder woman, paskui vėl židinys ir dabar karjeristė. Skirtingas laikotarpis, skirtinga socialinė lyčių psichologija.

Kokius jausmus sukėlė šis straipsnis?
  • 😍(1)
  • 🤮(1)
  • 💣(0)
  • 🌶️(0)
  • 😥(0)
  • 😀(0)
  • 😠(0)

Parašykite komentarą

Related Posts