You are currently viewing Vaikų valdymas. Baubai, draudimai, papirkinėjimai.

Vaikų valdymas. Baubai, draudimai, papirkinėjimai.

views
9

Vaikų valdymas. Ką čia ir pasakysi, smegenis įtempti reikalaujantis dalykas. Bet net ir įtempus smegenis nevisai gaunasi. Kodėl? Padėstysiu vieną schemą. Ir beje, valdymu pavadinau, nes neradau geresnio žodžio kaip angliškai management.

Baubai, kodėl juos naudojam?

Vaikų valdyme baubus naudojame dėl kelių man žinomų priežasčių. Pirmiausia ir dažniausiai pasitaikanti yra dėl to, kad ji veikia greičiausiai. Mažiai bijo baubų. Atvedam į situaciją baubą, reikaliukai susitvarko akimirksniu.

Antra priežastis būtų, kad neturime kitų priemonių. Dažniausiai vaikų valdymo išmokstame iš aplinkos, tai perduodama iš kartos į kartą. Nuo pat mažų dienų brūžinama į galva, tai tampa greičiausiai ateinančia ir savaime suprantama mintimi. Automatizacija. Mes taip išmokom, mes tai naudojam.

Trečia priežastis – nežinome kaip vaikų kalba paaiškinti jog tai pavojinga ar reikia daryti, nes reikia. Todėl supaprastiname pavojų, nepageidaujamą elgesį iki baubo.

Kokios baubų pasekmės?

Nekaltas gasdinimas ir vaikai paskui juk išauga. Tačiau į pamatinį mąstymą įdedame jausminį žinojimą, kad kažkas mūsų likime, gyvenimuose, aplinkoje yra nepažinaus ir grėsmingo. Tas jausmas mus veikia nuolat. Veikia mūsų suaugusių sprendimus, nuotaikas, gyvenimo kokybę. Kodėl sakau jausminį? Mažiai pradžioje didelę info dalį saugo jausmų lygmenyje. Ir pagalvokit kaip po to sunku išnarplioti ir koreguoti jausminį įspaudą. Jis neturi ribų, neaišku iš ko susiformavo, neaišku kaip vaikas tai įsisavino…..

Antra žala – susiformavęs mąstymas, kad savo tikslų galima siekti gąsdinimais ir melu. Juk paaugę jie sužino, kad baubų tai nėra. Baubai tai sugalvoti pikti dėdės, tetos, policininkai, pabaisos, baubai, gyvūnai…

Alternatyvos baubams

Nemeluokit, baubų nėra! Su vaikais visai įmanoma tartis. Atreikpkite dėmesį ar ne per daug ribojimų. Ar esate nuoseklūs su vaikais? Ar nekaitaliojate taisyklių, nes jums nėra nuotaikos, jėgų, nepatogu, nėra laiko….

Draudimai

Draudžiame. Kodėl? Kodėl vaikų valdymas paremtas draudimu? Nes bandome įskiepyti tinkamą elgesį ir tai reikia daryti nuo mažų dienų, nes paskui tai taps įpročiu. Saugome nuo grėsmių: sužalojimų, nešvaros, užsikrėtimų, nepageidaujamo elgesio. Draudimais taip pat palengviname savo būtį. Jei elgsis gražiai, neapkraus smegenų. Neišpurvins rūbų, nereikės bėgioti paskui ir žiūrėti, kad neužsigautų, nereikės daryti ką vaikas nori daryti, nereikės tartis su nemokančiu tartis….

Kokios draudimų pasekmės?

Draudimai sutrikdo vaiką. Taisyklių tiek daug, kad tenka jas tiesiog laužyti. Vaikas papuola kaip į filmo Matrica sceną, kai Keanu Revesas išvengia kulkų. Vaiko galvelė per primityvi tiek multitaskinti. Ir kas tuomet nutinka. Jie renkasi būdus: nekreipti dėmesio; atkreipti dėmesį pažeisdami taisykles; frustracijos, kad nepavyksta patenkinti savo impulsų. Santykyje įsivyrauja konfliktinė būsena policininkai – banditai. O banditus drausminame baubais.

Alternatyvos

Puikus noras nuo mažų dienų skiepyti dalykus, kurių pririeks suaugus. Tačiau viskas pagal gebėjimą. Viskas per pabandymą, pažinimą. O tai užtrunka. Nėra laiko? Bėda. Arba teks padaryti laiko arba….. teks. Rekomenduoju apmąstyti aplinką prieš įkeliant vaiką į ją. Ir iš anksto pasirūpinti saugiomis ribomis, patiems nusiteikti. Taip pat svarbu atpažinti draudimus, kuriais buvote pats užaugintas ir priimate tai automatiškai. Tai pagelbės neperkėlinėt nereikalingų draudimų ant vaiko.

Papirkinėjimas

Pasiūlyti alternatyvą, kuri labiau vilioja. Arba įtikinti. Kaip ir visai brandus bruožas. Tačiau jis brandus kai taikomas su lygiaverčiu. Mes visada apžaisim vaiką. O jei ir neapžaisim, tai sudrausminsim. O jei ir tai nepadės, ateis baubas.

Papirkinėjimo pasekmės

Vaikas susikuria vidinę nuojautą, kad jis yra apgaudinėjamas, juo manipuliuojama. Gali kurtis įsitikinimas, kad jis nemoka nuspręsti. Papirkinėdami vaikus taip pat susikuriam savo spąstus. Padarome, kad norint tartis ar įgyvendinti kažkokį tikslą tenka už tai neproporcingai mokėti. O mokėti per daug nėra išgalių. Plius skatiname nepageidaujamus įveikos būdus. Dažnia paperkam saldumynais, filmukais, žaislais. Patys žinot ką tai daro.

Alternatyva

Tartis! Vaikas save laiko ne tokia pilnaverte būtybe kaip suaugęs. Jis negali, nemoka, neišeina, nepasiekia, nėra toks stiprus, greitas, gudrus, pats negali nusipirkti, padaryti….. Ugdykite vaiką kaip asmenybę, tarkitės. Juk jis daug ko negali, tai daug ko ir nepridarys. Gali užsinorėti skristi į mėnulį. OK, bandyk. Gali norėti išmėginti. Bandyk, tik reiktų įsivertinti ar saugu. Gali norėti, kad būtų daroma pagal jį. OK, tačiau nebūtina sutikti su jo taisyklėmis, galima tartis. Tarimosi metu galima ir pyktis, rėkti, žviegti, rodyti nepasitenkinimą. Tartis reikia išmokti. Su tarimosi pratybomis vaikas pats pamatys, kas neefektyvu, neveikia, reikalauja per daug pastangų. Leidžiant pabandyti, jei tai saugu, vaiko nemenkina, jis būna ramesnis. Plius vaikai turi mažai kantrybės, trumpas dėmesio išlaikymas, ribotos galimybės ir jie neina iki galo. Dažnai pabando po truputi ir palieka.

Reziume

Vaikų valdymas tai tarsi koks tinklelis, kurį kartais reikia patempti už vienos gijos, kartais už kitos. Gaunasi toks multitaskingas, kad nepertempt per daug. Jei dažnai draudžiame, išbalansuojame vaiką ir tenka papirkinėti arba kviesti baubus. Jei dažnai kviečiame baubus, tai kai kuriose gyvenimo sferose tenka tuos baubus neigti ir taip sutrikdome vaiką. Papirkinėdami iškreipiame proporcingumą tarp indėlio ir grąžos. Tuomet vaikas reikalauja daugiau ir mes jį drausminame.

Kokius jausmus sukėlė šis straipsnis?
  • 😍(0)
  • 🤮(0)
  • 💣(1)
  • 🌶️(0)
  • 😥(1)
  • 😀(0)
  • 😠(0)

Parašykite komentarą

Related Posts